Jak lepiej utrzymać ciepło w domu?

Jak lepiej utrzymać ciepło w domu?

Ogrzewanie domu i utrzymywanie w nim optymalnej temperatury nawet w okresie największych mrozów jest niezwykle ważne, ale może być też pewnym wyzwaniem. Dlatego warto zdecydować się na kilka rozwiązań, które pomogą w realizacji tego celu, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

Zadbaj o odpowiednie ocieplenie

Jeśli jesteś jeszcze na etapie projektowania albo budowania domu, zacznij od podstawowej kwestii, jaką jest wybór ocieplenia. Najlepiej kierować się tutaj zasadą: ocieplaj wszystko. Oznacza to, że każdy element domu powinien zostać pokryty termoizolującą warstwą, od podłogi, poprzez ściany, aż do stropu. Dzięki temu ciepło zostanie idealnie zamknięte wewnątrz budynku i nie będzie mogło uciekać przez największe powierzchni, jakie znajdują się w domu.

Uszczelnij okna i drzwi

Nawet jeśli nie jesteś już na etapie budowy, wciąż możesz zadbać o zwiększenie szczelności domu, co pomoże ci w utrzymaniu ciepła w jego wnętrzu. W tym celu postaw przede wszystkim na uszczelnianie najbardziej newralgicznych miejsc, takich jak drzwi i okna. Postaraj się, aby nie było przy nich żadnych luk, które będą powodowały wydostawanie się ciepłego powietrza i napływ zimnego. Możesz zabezpieczyć je specjalnymi materiałami budowlanymi do wypełniania drobnych przestrzeni.

O ile jest to możliwe, powinieneś także wymienić stare okna i drzwi na nowsze modele, wyposażone w specjalne wkładki termiczne. Dzięki temu każde z tych miejsc zostanie zabezpieczone i będzie lepiej izolowało twój dom.

Odkurz i odpowietrz kaloryfer

Być może wydaje ci się, iż twój dom nie tylko jest chłodny i szybko traci optymalną temperaturę, ale także za wolno się nagrzewa. W takim przypadku możesz zacząć od upewnienia się, czy twoje kaloryfery działają prawidłowo. Najłatwiej będzie ci to zrobić, sprawdzając, czy są w całości równomiernie ciepłe. Jeśli nie, może to oznaczać, że uległy zapowietrzeniu. Wówczas powinieneś wypuścić nagromadzone w nich powietrze za pomocą specjalnego pokrętła.

Pamiętaj także o ich regularnym czyszczeniu. Nagromadzony na kaloryferze kurz może bowiem przyczyniać się do gorszego rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu.

Zadbaj o odpowiedni, nowoczesny kocioł

Dobrym pomysłem na to, aby lepiej utrzymywać ciepło, a jednocześnie zaoszczędzić, jest wymiana starego urządzenia grzewczego na nowoczesne. Przykładem może być kocioł na ekogroszek, który jest bardzo wydajnym paliwem. Dzięki instalacji nowego urządzenia, będziesz mógł szybciej nagrzać dom, a jednocześnie, za sprawą wydajnego paliwa, już jego niewielka ilość wystarczy do utrzymania najlepszej dla ciebie temperatury.