Ekologiczny dom to nowoczesny dom - rozwiązanie to Raspberry Pi

Ekologiczny dom to nowoczesny dom - rozwiązanie to Raspberry Pi

Ekologia to w dzisiejszych czasach nieodłączny i konieczny element życia każdego człowieka. Na całym świecie wdrażane są przeróżne środki, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkich działań na Ziemię. Warto, abyś również Ty ze swoim domem przyczyniał się do tego przedsięwzięcia. W każdym budynku bardzo wiele może zmienić odpowiednio wdrożony nawet niewielki system automatyki. Można tego dokonać przy niewielkim nakładzie czasu i środków finansowych praktycznie w każdym domu.

Dlaczego to takie ważne?

Wskutek ludzkich działań maleją zasoby naturalne Ziemi, narasta zanieczyszczenie powietrza i wód. Szkody są odczuwalne nie tylko poprzez zmiany klimatu, krajobrazu, wymieranie wielu gatunków zwierząt, ale również bezpośrednio na ludzkim zdrowiu (na przykład oddychanie zanieczyszczonym powietrzem często prowadzi do poważnych chorób nowotworowych). Dzisiejsze możliwości pozwalają na wprowadzenie istotnych usprawnień praktycznie w każdym domu, bez konieczności gruntownego remontu.

System automatyki z Raspberry Pi i Arduino

Dzisiaj nie ma już konieczności wynajmowania profesjonalnej firmy, która będzie zmuszona do kucia ścian i wprowadzania tam nowych połączeń kablowych. Cały system może opierać się na popularnym minikomputerze Raspberry Pi z podłączonymi płytkami Arduino (jako elementami logicznymi sterującymi mniejszymi podsystemami). Do Raspberry Pi możesz z łatwością podłączyć dowolne cyfrowe czujniki (czyli takie, które na wyjściu oferują gotowy sygnał w formie cyfrowej), natomiast analogowe (analogicznie - oferują sygnał analogowy) będą lepiej współpracowały z Arduino. W ten sposób możesz stworzyć cały system, który po podłączeniu do sieci umożliwi Ci na przykład sterowanie i kontrolowanie każdego podpiętego podzespołu z dowolnego miejsca na Ziemi, za pomocą aplikacji oraz urządzenia mobilnego.

Jak to zrobić?

Bardzo dużą zaletą Raspberry Pi i Arduino jest ich popularność - dzięki niej w internecie można znaleźć wiele gotowych projektów, które w większości są darmowe. Często dotyczą one konkretnych urządzeń lub na przykład rozwiązań do automatyki domowej. Korzystając z takich materiałów, można zbudować zaawansowany system bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności.

Proste zależności umożliwiają duże korzyści

Nawet najprostsze rozwiązania z dziedziny automatyki domowej mogą pomóc znacząco obniżyć koszty Twojego życia, podnieść komfort mieszkania w domu oraz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Odpowiednio zaprogramowany minikomputer Raspberry Pi korzystający z dostępu do informacji z czujników obecności i zmierzchu oraz sterujący systemem oświetlenia sprawi, że światło będzie uruchomione tylko wtedy, kiedy będzie potrzebne. Przykładowo - może to być zawsze, kiedy spełnione są określone warunki - podczas obecności człowieka oraz jednocześnie, kiedy oświetlenie z okien przestanie być wystarczające. Dodatkowo możesz zaprogramować minikomputer w taki sposób, żeby uruchamiał oświetlenie również wtedy, kiedy nie będzie Cię w domu, imitując tym samym Twoją obecność i zabezpieczając przed złodziejami. Instalacja czujników temperatury w dobrze dobranych lokalizacjach w mieszkaniu oraz na zewnątrz może pozwolić Ci za pomocą odpowiedniego oprogramowania na Raspberry Pi zoptymalizować wykorzystanie energii wydatkowanej na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Podobne usprawnienia mogą ograniczać niepotrzebne wykorzystanie wody, zabezpieczyć przed pożarem, włamaniami czy zoptymalizować użycie energii przy różnych czynnościach.