Jak oszczędzać energię w domu?

Jak oszczędzać energię w domu?

Czy wiesz, że ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są prawie najwyższe, jeśli weźmiemy pod uwagę całą Unię Europejską? Opłaty za prąd stanowią ogromną część kosztów, jakie ponosimy na utrzymanie gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, że energię należy oszczędzać. Podpowiadamy, jakie nawyki wdrożyć, by rachunki były jak najniższe.

Trend na energooszczędność

Coraz bardziej zwracamy uwagę na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Warto wiedzieć, że chociażby żarówki ledowe pozwalają zmniejszać opłaty za światło nawet o połowę. Inwestycja w takie źródło światła jest też korzystna, patrząc na żywotność samych żarówek - możemy z nich korzystać znacznie dłużej, aniżeli z tych tradycyjnych.

Oświetlenie ledowe w domu, to nie jedyne opcje, jakie można wdrożyć, by za prąd płacić mniej. Idealnie sprawdza się system tzw. inteligentnego oświetlenia, którym możesz sterować wedle indywidualnych preferencji. Zawsze warto kupować sprzęt lepszej klasy, z wyższym oznaczeniem energooszczędności (od A do A+++). Dotyczy to lodówek, pralek, odkurzaczy i innych urządzeń codziennego użytku w domu.

Zawsze świetnie sprawdzają się też urządzenia termostatyczne, które regulują temperaturę wody czy ogrzewanego powietrza, jeśli takowe generowane są prądem.

Zmiana nawyków

Wyłączaj światło, kiedy nie potrzebujesz tego sztucznego do optymalnego funkcjonowania. Odłączaj sprzęty z gniazdek elektrycznych, nie zostawiaj podłączonego komputera czy ładowarek. Jeśli ciepło generowane jest energią elektryczną, nie zasłaniaj grzejników, reguluj temperaturę grzania, wietrz mieszkanie czy dom tylko wtedy, gdy grzejniki są wyłączone. Sprawdź źródła uciekania ciepła - to przede wszystkim drzwi oraz okna.

Zmniejszaj temperaturę w pomieszczeniach. Co ciekawe, zmniejszenie jej tylko o 1 stopień Celsjusza przyczyni się do oszczędności w granicach 6% w skali roku.

Dlaczego warto oszczędzać energię?

Jeszcze do niedawna zwracaliśmy uwagę jedynie na korzyści finansowe z tytułu oszczędności energii i te są jak najbardziej priorytetowe, natomiast warto uwzględniać także inne walory. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się domy energooszczędne, a nawet całe osiedla budowane w myśl tej zasady. I chociaż inwestycja w takie nieruchomości jest początkowo większa, to szybko się zwraca. Rynek deweloperski zwraca uwagę nie tylko na wzrastające wymagania potencjalnych klientów w tym zakresie. Ma na uwadze również aspekty ekologiczne. Mniej zużywanej energii wiąże się z mniejszym popytem na tego rodzaju dobro. To z kolei prowadzi do zmniejszonej podaży, a ta przyczynia się do ogromnych korzyści, jeśli uwzględnimy ochronę środowiska i całą planetę.

A Ty jak oszczędzasz energię elektryczną w swoim domu? Zastosuj nasze wskazówki i ciesz się niższymi rachunkami. Stawiaj na innowacyjną technologię w tym zakresie, edukuj najmłodszych. Tylko zmiany wdrażane wspólnie mogą przynieść najlepsze efekty. Nie bez powodu w Polsce już od jakiegoś czasu realizowane są kampanie społeczne, które uświadamiają o konieczności oszczędzania energii. Wszystko dla naszego dobra.