Zawory trójdrożne - najważniejsze informacje dla użytkowników

Zawory trójdrożne - najważniejsze informacje dla użytkowników

Zawory trójdrożne znajdują zastosowanie w wielu instalacjach - wentylacyjnych, klimatyzacji oraz chłodzenia. Za ich pomocą możliwe jest sterowanie poszczególnymi funkcjami instalacji oraz ich sprawne funkcjonowanie na co dzień. Zawory trójdrożne pełnią także ważne funkcje ochronne względem układu i urządzeń grzewczych. Poniżej przyglądamy się z bliska zaworom trójdrogowym. Podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach, jakimi funkcjami mogą się poszczycić oraz jak dobrać zawór odpowiadającym Twoim potrzebom.

Zawory trójdrożne - budowa i specyfikacja

Zawór trójdrożny ma dość uniwersalny kształt i wygląd. Przypomina trójnik w kształcie dużej litery T. W każdym zaworze trójdrożnym znajdują trzy wyloty, nazywane także portami. Ponadto, w budowie zaworu znajdują się korpus, trzpień oraz zawieradło. Poszczególne kategorie zaworów mogą także posiadać dodatkowe elementy konstrukcyjne, związane z ich szczegółowym wykorzystaniem lub specjalistycznymi funkcjami.

Zawory są oczywiście wykonywane z wytrzymałych i odpornych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą stopy stali nierdzewnej lub mosiądz. Są to materiały odporne na szkodliwe działanie wilgoci i wykształcanie się pod jej wpływem rdzy. A to właśnie wilgoć stanowi największe zagrożenie dla funkcjonowania i stanu zaworów.

Rodzaje dostępnych zaworów trójdrożnych

Na sklepowych półkach znajdziesz kilka typów zaworów trójdrożnych przeznaczonych do profesjonalnego jak i domowego wykorzystania. Poszczególne zawory mogą również nieco odmiennie funkcjonować, a przez to nadać się do wykonywania odmiennych zadań.

Pierwszym typem zaworów trójdrożnych są ich przełącznikowe modele. Pozwalają one zmienić kierunek, w którym przepływa czynnik obecny w danej instalacji cieplnej. Pozwalają tym samym na zasilanie aż dwóch osobnych odbiorników energii cieplnej - na przykład wody użytkowej wykorzystywanej w łazience i kuchni oraz wody w kaloryferach.

Zawory trójdrożne mieszalnikowe są stosowane w celu ochrony kotłów przed szkodliwym wpływem niskich temperatur, na przykład powracającej wody z instalacji. Zawory takie są stosowane w kotłach różnego typu, zarówno tych niewielkich, jak i urządzeniach zasilających budynki przemysłowe lub biurowce.

Dostępne zawory trójdzielne można także podzielić ze względu na typ zastosowanego napędu sterowania. Mowa więc o zaworach ręcznych, elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych.

Ostatnim ważnym kryterium podziału zaworów trójdrożnych jest rodzaj zawieradła. Wyróżniamy zawory trójdrożne obrotowe (pozwalające na obrót wokół osi o 90-180 stopni) oraz zawory grzybkowe (w którym zawieradło porusza się liniowo).

Na koniec warto podkreślić ekologiczne aspekty jakie niesie z sobą zawór trójdrożny. Poszczególne modele nadają się do wykorzystania profesjonalnego i domowego, za każdym razem pozwalając obniżyć ilość zużywanej energii do obsługi danego układu, a tym samym - wygenerować atrakcyjne oszczędności.