Zakaz stosowania foliówek w całej Unii Europejskiej
Zakaz stosowania foliówek w całej Unii Europejskiej
Zdaniem Komisji Europejskiej wprowadzenie zakazu stosowania tradycyjnych plastikowych torebek na terenie całej Unii Europejskiej jest pomysłem, który można wprowadzić w życie. Podczas marcowego spotkania ministrów środowiska Unii Europejskiej, omawiano możliwość realizacji studium wykonalności, dotyczące unijnego zakazu plastikowych torebek.

Wprowadzenie takiego zakazu na terenie całej Unii Europejskiej byłoby dla nas świetną wiadomością, mówi Maciej Błasiak prezes BIOERG S.A. Już teraz mamy bardzo dużo zapytań od klientów z Włoch i Niemiec, do tego w naszym kraju coraz więcej ludzi jest zainteresowanych korzystaniem z przyjaznych dla środowiska opakowań biodegradowalnych, podkreśla Błasiak.

Bruksela rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu produkcji tradycyjnych foliówek, dlatego, iż mają negatywny wpływ na środowisko - całkowity okres rozkładu jest długotrwały. Rzecznikiem takiego rozwiązania jest między innymi, Janez Potocnik, unijny komisarz ds. środowiska, który podkreśla, że obecne trendy w przemyśle opakowań z tworzyw sztucznych nie odpowiadają wymogom zrównoważonego rozwoju.

Od początku tego roku całkowity zakaz stosowania jednorazowych torebek na zakupy z polietylenu wprowadziły Włochy. Tamtejsze sklepy, po wyczerpaniu istniejących zapasów foliówek z PE, mogą oferować klientom wyłącznie torebki z tworzyw ulegających biodegradacji, ewentualnie torby z tkanin lub papieru.

Monica Western, rzecznik dyrekcji d.s. środowiska powiedziała, iż jest gotowość przyjrzenia się tej kwestii. Zaznaczyła jednocześnie, że Komisja byłaby gotowa do "obszernej rewizji" dyrektywy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w punktach dotyczących plastikowych torebek. Jedną z opcji byłby europejski zakaz nie-ulegających biodegradacji toreb, ale należałoby też rozważyć inne opcje, jak choćby bodźce cenowe i podatkowe.

W Polsce nie ma wielu producentów certyfikowanych opakowań biodegradowalnych. Jedną z firm posiadającą europejski certyfikat DIN CERTCO jest BIOERG S.A. spółka notowana od niedawna na rynku NewConnect. Początki nie są łatwe, ale jestem przekonany, że na dzień dzisiejszy nie ma lepszego rozwiązania. Dla dobra wszystkich opakowania powinny rozwijać się w kierunku tworzyw biodegradowalnych. Już nie chcę powtarzać, że klasyczna foliowa reklamówka jeszcze po 100 latach będzie straszyć na wysypisku śmieci, mówi Błasiak.

W Polsce zużywa się rocznie ok. 7 mld tradycyjnych jednorazowych toreb foliowych. Są one wykorzystywane zazwyczaj tylko do transportu zakupów ze sklepu do domu, więc średni czas życia takiej torby to 15-20 minut.

W ostatnich miesiącach do grona klientów firmy BIOERG dołączyła CASTORAMA, która wprowadziła torby kompostowalne we wszystkich 53 sklepach na teranie Polski. Obecnie trwają rozmowy z innymi sieciami, które nie są obojętne na zmieniający się rynek opakowań i nie chcą pozostać z tyłu, będąc postrzegane, jako mało przyjazne dla środowiska, kończy Błasiak.

Amerykańska firma BCC Research przewidywała, że przeciętne tempo wzrostu na światowym rynku biodegradowalnych polimerów do roku 2012 będzie się odbywać w rocznym tempie wynoszącym 17,3 proc. Tymczasem w ostatnich latach tempo wzrostu zapotrzebowania na polimery biodegradowalne przekraczało nawet 30 proc. rocznie, co pozwala przewidywać, że ten segment rynku będzie się nadal bardzo dynamicznie rozwijał.

źródło: BIOERG S.A.
zdjęcie: AG