Nowa dyrektywa unijna a zrównoważone budownictwo

Nowa dyrektywa unijna a zrównoważone budownictwo

Czy dyrektywa 2010/31/UE wystarczy aby wesprzeć zrównoważone budownictwo? Z pewnością potrzebne są lokalne rozwiązania systemowe dla inwestorów aby zrównoważone budownictwo stało się standardem, a polski rynek budowlany sprostał wymaganiom unijnym. W ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej", odbyło się spotkanie, którego tematem spotkania były obecne oraz przyszłe regulacje prawne dotyczące rynku budowlanego oraz ich wpływ na realizację zrównoważonych inwestycji budowlanych.

W seminarium zainicjowanego przez firmę RD bud, które odbyło się 7 września 2011 r. w Warszawie, uczestniczyli przedstawiciele ponad pięćdziesięciu firm reprezentujących inwestorów, developerów, architektów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, a także przedstawiciele firm konsultingowych, kancelarii prawnych oraz władze miasta.

Rozpoczynając spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej" Marta Janowicz-Stradomska, partner w kancelarii CERTO podkreśliła, iż zrównoważone prawo to prawo, które dotyczy zrównoważonych inwestycji budowlanych, pokazuje jak realizować taką inwestycję oraz stoi na straży ochrony środowiska.

Czy w Polsce istnieje zrównoważone prawo?

Temat ten został rozwinięty poprzez dyskusję panelową przedstawicieli biznesu, miasta oraz organizacji pozarządowych. W odpowiedzi na pytanie Mec. Grzegorz Bochnacki, partner w kancelarii Bochnacki Krzeszewski Kancelaria Radców Prawnych zauważył, iż w naszym kraju, w ocenie większości przedsiębiorców, jest zbyt mało instrumentów finansowych wspierających budownictwo zrównoważone, czyli budownictwo realizowane w dbałości o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlanym: począwszy od projektu, poprzez prace konstrukcyjne, eksploatację budynku - aż do jego rozbiórki. Możemy jednak spodziewać się pozytywnych zmian w tym zakresie, bowiem wymogi wprowadzone dyrektywą 2010/30/WE w zakresie promocji efektywności energetycznej, zobowiązują kraje członkowskie do aktywnego wspierania inwestycji energetycznie efektywnych.

Unia Europejska pozostawia wiele kwestii Państwom członkowskim do samodzielnego decydowania i to właśnie jest przedmiotem niepokoju rynku, ponieważ w obecnych aktach prawnych widać brak spójności oraz brakuje informacji na temat lokalnych przepisów oraz rozwiązań systemowych mających wesprzeć rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Dariusz Koc, Dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii podkreślił, iż obecnie poziom wymogów w prawie budowlanym jest anarchiczny i nie wspiera zrównoważonego budownictwa. Obecnie opłaca się już budować budynki o standardzie 30kWh/m2 na rok.

Zrównoważone budownictwo wymaga zmiany całościowego podejścia do prowadzenie biznesu. Wiedzą o tym dobrze niektórzy producenci materiałów budowlanych, gdyż dbałość o środowiskowy aspekt zrównoważonego rozwoju pomaga im zwiększyć nie tylko przewagę nad konkurencją, ale także zwiększa efektywność finansową przedsiębiorstwa. To właśnie przedstawiciele biznesu jako pierwsi podejmują działania wspierające zrównoważone budownictwo.

Zależy nam na tym, aby nadchodzące zmiany prawne wpłynęły na zmianę świadomości inwestorów, szczególnie dużych obiektów, typu biurowego, przemysłowego lub handlowego. To właśnie tam systemy klimatyzacyjne pochłaniają ogromne ilości energii. Firma Pilkington Polska nie tylko proponuje energooszczędne rozwiązania, ale prowadzi również działalność edukacyjną na rynku, podkreśliła Jolanta Lessig z firmy Pilkington Polska.

Przykładem godnym naśladowania jest również siedziba firmy Schüco zaprojektowana jako budynek energooszczędny, w którym zużycie energii jest na poziomie poniżej 70 Kwh/m2 na rok. Zdaniem architekta Stefana Schleifera, rynek nie potrzebuje przepisów, jedynie zwiększenia świadomości, że energooszczędne budynki to w praktyce niższe koszty eksploatacyjne.

Najlepiej widać ten trend we Francji, w której już od kliku lat prowadzone są intensywne kampanie na rzecz zwiększenia świadomości społecznej odnośnie zalet zielonych budynków. Rezultat tych działań jest zaskakujący, gdyż praktyka wyprzedziła wymogi legislacyjne. Przykład: nasza spółka-siostra NACARAT, deweloper należący do grupy Rabot Dutilleul, zdecydowała się na realizację wyłącznie budynków niskoemisyjnych (BBC), które mają znacznie lepsze parametry, niż te które dopiero mają być przez prawo wymuszone. Świadomość jednak to jedno, a instrumenty wsparcia,  w tym zachęty finansowe to drugie: nieoprocentowane eko-pożyczki do 30 tys Euro, czy  zwolnienia podatkowe (aż do 16 tys. Euro na małżeństwo lub 8 tys. dla osoby prywatnej) - pozostają nie bez znaczenia, dodał Jean-Luc Darras z firmy RD bud.

---------------------------

Informacja na temat projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej"


"Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej" jest autorskim projektem firmy RD bud, Bluevine Consulting and Fautor Sustainable Marketing. Projekt ma na celu podnoszenie świadomości w kwestii zrównoważonego budownictwa. W ramach projektu została stworzona koalicja firm-liderów branż biorących udział w poszczególnych fazach realizacji zrównoważonej inwestycji budowlanej (od inwestora i projektanta poprzez dewelopera, inżyniera projektu, producenta materiałów budowlanych, generalnego wykonawcę po zarządcę budynku, podmiot finansujący i prawników). Efektem pracy firm tworzących koalicję oraz uczestników dotychczasowych spotkań jest wygenerowanie 5 najważniejszych problemów stojących na drodze do rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce.

źródło i zdjęcie: RD bud