Co Polacy wiedzą na temat regulacji temperatury w mieszkaniu?

Co Polacy wiedzą na temat regulacji temperatury w mieszkaniu?

Polacy są zainteresowani ekonomicznymi rozwiązaniami, umożliwiającymi efektywne zarządzanie energią cieplną w domu i ograniczenie jej zużycia, co bezpośrednio wpłynęłoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Wyniki badania "Regulacja temperatury w mieszkaniu" wskazują, że 85% Polaków uważa, że należy oszczędzać ciepło w mieszkaniu, aby chronić środowisko naturalne. Tyle samo osób przyznaje, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by nie marnotrawić energii cieplnej.

Głównym celem badania "Regulacja temperatury w mieszkaniu" była identyfikacja opinii Polaków na temat różnych aspektów związanych z regulacją temperatury w mieszkaniu.

Sonda przeprowadzona została w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Każdy stopień ma znaczenie". Akcja ma na celu podniesie świadomości Polaków nt. korzyści dla zdrowia oraz środowiska, płynących z oszczędzania energii poprzez odpowiednie regulowanie temperatury w mieszkaniach. Jak się okazało, aż 87% badanych zainteresowanych jest bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami, umożliwiającymi efektywne zarządzanie energią cieplną w domu i ograniczenie jej zużycia, co bezpośrednio wpłynęłoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Dostosowanie temperatury do rodzaju pomieszczeń

Zdecydowana większość Polaków, bo niemal 94% uważa, że dostosowanie temperatury do rodzaju pomieszczenia wpływa korzystnie na samopoczucie domowników. Ponad 2/3 uczestników badań zdecydowanie godzi się z tym stwierdzeniem. Jedynie 5% Polaków jest przeciwnego zdania.


Dostosowanie temperatury do rodzaju pomieszczenia (pokój dzienny, sypialnia) wpływa korzystnie na samopoczucie domowników.

Wpływ rachunków za ogrzewanie na budżet GD

Ponad ? Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że rachunki za ogrzewanie znacznie obciążają ich domowy budżet. 22% uczestników badania jest przeciwnego zdania. Okres, w jakim realizowane były badania nie pozostaje z pewnością bez wpływu na ten wynik. Percepcja siły, z jaką rachunki za ogrzewanie mogą obciążać budżet domowy jest z pewnością inna przed, a inna po sezonie grzewczym, kiedy wielkość rachunków ulega zmianie. Znaczenie ma zapewne również rodzaj stosowanego ogrzewania (ogrzewanie centralne, własny piec itp.) oraz sposób rozliczania ogrzewania (ryczałt wliczony w cenę czynszu czy jednorazowa opłata przed lub po zakończeniu sezonu grzewczego). W badaniu nie kontrolowano wpływu tego czynnika.

Rachunki za ogrzewanie znacznie obciążają budżet mojego gospodarstwa domowego.

Regulacja temperatury a środowisko

85% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że należy oszczędzać ciepło w mieszkaniu, aby chronić środowisko naturalne, w tym 57% jest o tym przekonana. Przeciwnego zdanie jest 13% osób, które wzięły udział w badaniu.

Trzeba oszczędzać ciepło w mieszkaniu, aby chronić środowisko naturalne.