Przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy rozstrzygnięty

Przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy rozstrzygnięty

Spółka ProNatura rozstrzygnęła przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Wyłoniony wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, kompostowni na odpady biodegradowalne, stacji przeładunkowej w Toruniu i uzyskanie stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych.

Przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy rozstrzygnięty został 23 grudnia 2011 r., a najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Astaldi S.p.A. i TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia. Cztery złożone w postępowaniu przetargowym oferty oceniono według następujących kryteriów: cena, koszty eksploatacyjne i parametry gwarantowane instalacji. Cena najkorzystniejszej oferty wynosi 528 288 942,05 zł brutto.

Rocznie spalarnia zamieniać będzie w zieloną energię około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz 16 okolicznych gmin. Do spalarni trafiać będą odpady resztkowe, pozostałe po selektywnej zbiórce, sortowaniu i recyklingu. Spalarnia odpadów w Bydgoszczy jest jednym z elementów nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, który rozwiąże problem składowania. Śmieci nadal będą sortowane i poddawane odzyskowi, tłumaczy Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury, który podkreśla jednocześnie, że w celu zwiększenia wskaźników recyklingu i selektywnej zbiórki pracom budowlanym w ramach Projektu, towarzyszyć będzie szeroka kampania edukacyjna.

źródło: ProNatura
zdjęcie: Maciej Kulesza, www.mmbydgoszcz.pl