Wykorzystaj premię termomodernizacyjną

Wykorzystaj premię termomodernizacyjną

Jak się okazuje, jedną z bardziej efektywnych metod redukcji kosztów związanych z użytkowaniem budynków jest termomodernizacja. Jeśli więc zdecydujemy się np. na ocieplenie budynku, wymianę okien, modernizację instalacji grzewczej - możemy liczyć na zwrot części zaciągniętego na te cele kredytu w ramach państwowego Funduszu Termomodernizacyjnego.

Istota termomodernizacji sprowadza się do kompleksowej realizacji działań, których celem jest zmniejszanie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania naszych mieszkań, jak i wody, z której na co dzień korzystamy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że modernizując dom (także wielorodzinny) możemy otrzymać dopłatę od państwa.

BOŚ Bank już od przeszło 13 lat z powodzeniem uczestniczy w systemie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych (od 2008 r. także remontowych), oferując kredyty z premią. Premia termomodernizacyjna wynosi 20 proc. wykorzystanej kwoty kredytu - nie może jednak przekraczać 16 proc. kosztów poniesionych na realizację całego przedsięwzięcia, ani dwukrotności prognozowanej oszczędności rocznych kosztów energii.

Do programu kwalifikują się budynki mieszkalne, w tym zbiorowego zamieszkania, oraz obiekty samorządowe służące wykonywaniu zadań publicznych. Warunkiem skorzystania z dotowanego kredytu termomodernizacyjnego jest przygotowanie audytu energetycznego i złożenie go wraz z wnioskiem kredytowym w placówce banku.

Inną możliwością ułatwiającą przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnych jest sięgnięcie po specjalną ofertę kredytową przygotowaną przez BOŚ Bank we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyty te charakteryzują się niższym oprocentowaniem od standardowych bankowych produktów finansowych. Warunki preferencyjnych kredytów udzielanych we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska różnią się w zależności od regionu czy lokalnych priorytetów. Mogą się także zmieniać w czasie, dlatego o szczegóły najlepiej zapytać w najbliższej placówce BOŚ Banku.

opr.: Iwetta Markiewicz, Bank Ochrony Środowiska
zdjęcie: Rockwool