Energooszczędna budowa z elementów systemowych

Energooszczędna budowa z elementów systemowych

Zaawansowane technologicznie elementy systemowe i materiały budowlane pozwalają budować energooszczędnie, a zarazem szybko i łatwo. Prawidłowe wykonawstwo i wybór dobrej technologii murowania ścian jest ważnym elementem ciepłego i oszczędnego energetycznie domu.

Bardzo dobre właściwości cieplne ścian budynku można uzyskać stosując jednorodne materiały. Zastosowanie elementów systemowych - stropów, nadproży, kształtek U wykonanych z materiałów takich samych, jak ściany - daje powierzchnię podobnie reagującą pod względem termicznym. Ogranicza również powstawanie mostków termicznych, wpływających na powiększanie strat ciepła.

Korzystanie z rozwiązań systemowych zapewnia jednorodność ścian i sprawia, że ryzyko powstawania mostków termicznych jest mniejsze - mamy więc finalnie cieplejszy i bardziej energooszczędny dom, mówi Magdalena Matuszewska z firmy MM Projekt z Bydgoszczy, ekspertka budowy SILKA YTONG.

Elementy systemowe zapewniają lepsze parametry cieplne ściany

Mówiąc o budownictwie energooszczędnym, fachowcy często zwracają uwagę na samą bryłę domu - im prostszy projekt tym łatwiej uzyskać dobre parametry. Balkony i tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi stwarzają możliwości powstawania strat energetycznych. Rozwiązaniem jest zadbanie o profesjonalne wykonawstwo oraz zastosowanie gotowych stropów w tej samej technologii, co materiał na ściany.

Gotowy strop wykonany z takiego samego materiału jak ściana, np. z betonu komórkowego, to ograniczenie miejsc łączenia różnych elementów, a także zdecydowanie szybsza realizacja oraz oszczędność wody i prądu na placu budowy, mówi Dariusz Wnętrzak z firmy Ardes z Pabianic, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Energooszczędna budowa z elementów systemowych od jednego producenta pozwoli inwestorom zadbać o parametry cieplne domu. Przy jednorodnej materiałowo ścianie lepiej zabezpieczane są ościeża okien, miejsca przy balkonach oraz przy fundamentach. Izolacyjność termiczna systemowych elementów, na przykład stropów czy nadproży, zbliżona jest do izolacyjności muru i pomaga uniknąć powstawania mostków termicznych.

Elementy systemowe SILKA i YTONG - fot. SILKA YTONG Budowa z elementów systemowych SILKA i YTONG - fot. SILKA YTONG

Stosowanie nadproży i stropów z tego samego rodzaju materiału co ściany zapewnia także lepszą współpracę tych elementów. Wybór takiego rozwiązania zmniejsza ryzyko powstawiania spękań na styku materiałów, wynikających m.in. z różnej reakcji termicznej obu materiałów, oraz ułatwia prace wykończeniowe na ścianie.

Łączenie bloczków z nadprożami, stropami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), kształtkami U, elementami docieplenia wieńca sprawia, że więcej ciepła zostaje w budynku. Jest to dużym atutem w kontekście energooszczędnego budowania, twierdzi Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Szybkość i łatwość montażu elementów systemowych

Systemowe rozwiązania od jednego producenta usprawniają wykonywanie prac montażowych. Poszczególne elementy są dedykowane danym materiałom i idealnie do siebie pasują. Gotowe elementy systemowe, na przykład stropy YTONG, są na budowę dowożone w postaci dociętej i dopasowanej do danego budynku.

Przy montowaniu elementów systemowych, np. nadproży, oszczędzamy czas. Na rynku dostępne są gotowe nadproża, dopasowane długością do otworu okiennego czy drzwiowego. Takie nadproże jest gotowe do montażu bez konieczności stosowania dodatkowych podpór, przekonuje Arkadiusz Galiasz z kieleckiej firmy AT-Projekt, ekspert budowy SILKA YTONG.

Dzięki gotowym rozwiązaniom inwestor nie tylko skraca czas trwania budowy, ale i zmniejsza nakłady finansowe związane z robocizną i kosztami transportu, mówi Dariusz Wnętrzak z firmy Ardes z Pabianic, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Budowanie w danym systemie ułatwia formowanie bryły budynku oraz osiągnięcie zamierzonych efektów architektonicznych. Warunkiem jest solidne wykonawstwo.

Inwestorzy, aby w pełni wykorzystać zalety systemowych rozwiązań, powinni zaangażować wykwalifikowaną i doświadczoną ekipę. Efektem są mocne, ciepłe i estetycznie wyglądające ściany zewnętrzne, mówi Magdalena Matuszewska z firmy MM Projekt z Bydgoszczy, ekspertka budowy SILKA YTONG.

Przez cały proces budowy warto działać ekonomicznie, ekologicznie i energooszczędnie. Przy niewielkim wysiłku i rozsądnym nakładzie inwestycyjnym można osiągnąć zadowalające rezultaty. Od razu po zamieszkaniu we własnym domu można przekonać się co daje energooszczędna budowa z elementów systemowych.

źródło i zdjęcia: www.media.xella.pl