Jakie domy najczęściej wybierają Polacy?

Jakie domy najczęściej wybierają Polacy?

Jakie domy cieszą się obecnie największą popularnością? Dlaczego inwestorzy decydują się na określony typ budynku? Współczesne budownictwo skierowane jest w stronę ergonomii, ekologii i energooszczędności. Skupia się na racjonalnym wykorzystaniu zarówno przestrzeni, jak i energii, dlatego tak chętnie korzysta z jej odnawialnych źródeł.

Inwestorzy coraz rzadziej wybierają duże, wielopokoleniowe budynki. Obecnie prym wiodą domy jednorodzinne, które pozwalają na ograniczenie kosztów budowy i eksploatacji przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu codziennego użytkowania. Projekty o powierzchni ok. 120 m2 to domy o perfekcyjnie zorganizowanej przestrzeni mieszkalnej. Uwagę zwraca wyraźne oddzielenie stref użytkowych - nocnej od dziennej oraz gospodarczej. Część dzienna jest najczęściej zaplanowana jako otwarta przestrzeń - salon połączony z jadalnią oraz kuchnią. Ograniczona ilość ścian sprawia, że pomieszczenie jest większe i bardziej ustawne, wyjaśnia architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Niewielkie projekty domów zyskują popularność także ze względu na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych - jednak w tym wypadku wytyczne programu ograniczają wielkość domu do maksymalnie 110 m2.

Domy z poddaszem do adaptacji

Takie rozwiązanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych osób, planujących stopniowe powiększanie rodziny, ponieważ gwarantuje bezproblemową rozbudowę domu w przyszłości. W projektach domów z poddaszem do późniejszej adaptacji na parterze ulokowana jest zarówno strefa dzienna z kuchnią i salonem, jak i część nocna z dwiema lub trzema sypialniami. Na strychu znajduje się przestrzeń, którą inwestorzy mogą urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. Taka opcja pozwala na etapowanie inwestycji i wykańczanie dodatkowych pomieszczeń w dowolnym terminie wraz ze zmianą potrzeb mieszkańców oraz wzrostem możliwości finansowych, podpowiada architektka Anna Rucka.

Domy energooszczędne

Budownictwo energooszczędne to propozycja wybierana przez inwestorów poszukujących domu taniego w użytkowaniu i ekologicznego - wytwarzającego mniej CO2 i w mniejszym zakresie wykorzystującego surowce nieodnawialne. Mieszkańcy domów o obniżonym zużyciu energii podkreślają również, że ich dom to znakomita przestrzeń do życia, optymalnie wykorzystująca możliwości słońca i zapewniająca doskonałą jakość powietrza, jego odpowiednią wymianę, temperaturę i wilgotność. Warto pamiętać, że zastosowanie nowoczesnych technologii znacznie podnosi wartość rynkową nieruchomości. W propagowaniu budownictwa energooszczędnego istotną rolę odegrał rządowy program dofinansowania do budynków energooszczędnych i pasywnych, który, w zależności od uzyskanego standardu, przewiduje dopłaty w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych.

Domy o nowoczesnym designie

Coraz więcej osób chce mieszkać modnie, komfortowo i w zgodzie z aktualnymi trendami, dlatego wielu inwestorów wybiera budynki zaprojektowane w duchu nowoczesności - domy o prostych geometrycznych kształtach, z wielkoformatowymi przeszkleniami, ubrane w ciekawe elewacje łączące urodę drewna, kamienia, klinkieru lub blachy. Nowoczesny wygląd budynku najczęściej idzie w parze z energooszczędnym charakterem całej inwestycji.

Zrównoważony rozwój

Współczesne budownictwo skierowane jest w stronę ergonomii, ekologii i energooszczędności. Skupia się na racjonalnym wykorzystaniu zarówno przestrzeni, jak i energii, dlatego tak chętnie korzysta z jej odnawialnych źródeł. To dobrze, że polscy inwestorzy rozumieją ideę zrównoważonego budownictwa, ponieważ już od 2021 r., zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego, wszyscy będziemy zobowiązani do budowy domów o niskim zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, podsumowuje architektka Anna Rucka.

źródło i zdjęcie: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG