Mistrz Izolacji ISOVER wybiera niską lambdę

Mistrz Izolacji ISOVER wybiera niską lambdę

Istnieje kilka podstawowych zasad izolacji, których musimy przestrzegać, jeśli chcemy, aby życie w domu było w pełni komfortowe. Odpowiednie ocieplenie mieszkania to podstawa, na której będziemy budować przyszłość. Michał Królikowski, zwycięzca Programu Mistrzowie Izolacji ISOVER, podpowiada, jak skutecznie izolować oraz jakie produkty i wykonawców wybierać.

Poprawnie zaprojektowana i zamontowana izolacja gwarantuje znaczne oszczędności, ale również odpowiednią temperaturę przez cały rok (zimą dom nie traci ciepła, a latem nie przegrzewa się), akustykę na komfortowym poziomie oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nawet najmniejsze błędy w izolacji mogą powodować poważne konsekwencje - nie tylko znacznie wyższe koszty eksploatacji, nawet o 1000 zł w skali roku, ale również kłopoty ze zdrowiem związane z pleśnią i grzybem na ścianie, złe samopoczucie wynikające z nieodpowiedniego przepływu powietrza i odczuwalne obniżenie komfortu mieszkania, komentuje Michał Królikowski z firmy MIX BUD, zwycięzca Programu Mistrzowie Izolacji, wyłaniającego najlepszych i najbardziej aktywnych w branży wykonawców, organizowanego przez markę ISOVER - producenta materiałów izolacyjnych.

To, co możemy zyskać dobrze izolując dom, to przede wszystkim najwyższy komfort mieszkania. Aby go jednak osiągnąć, musimy zadbać o izolację już na etapie projektowania naszej przestrzeni do życia, np. kontrolując projekt domu przygotowany przez architekta, szczególnie jeśli powstał kilka lub kilkanaście lat temu. Jak to zrobić? To nic trudnego, zapewnia ekspert - wystarczy na przekroju pionowym budynku sprawdzić, czy poza drzwiami i oknami na pewno nie ma żadnej przerwy w izolacji.

Kiedy przystępujemy do prac związanych z izolacją domu, musimy sprawdzić dwie, bardzo ważne rzeczy - po pierwsze zadbajmy o materiały ociepleniowe, które pochodzą od pewnych producentów. Wybierzmy te sygnowane ustabilizowaną marką, innowacyjne, a także o optymalnej izolacyjności cieplnej, czyli jak najniższym współczynniku lambda, sztywności wełny i jej zdolności do rozprężania. Osobiście stawiam na markę ISOVER, bo posiada w swojej ofercie produkty o najlepszych parametrach. To bardzo ważne czynniki, które nie tylko ułatwią transport materiałów na budowę i późniejsze prace, ale także korzystnie wpłyną na efektywność energetyczną domu. Drugą bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który będzie wiedział, jakich błędów podczas izolacji unikać: skuteczny fachowiec to taki, który ma renomę na lokalnym rynku usług, jest polecany przez hurtownię i producenta, może udokumentować przebyte szkolenia w profesjonalnych placówkach, a także ma wiedzę na temat materiałów, które stosuje, podpowiada Michał Królikowski. To niezwykle ważne, ponieważ dokładność i jakość wykonywanych prac ma znaczący wpływ na powstawanie mostków cieplnych. Wykonawcy, stosując ciężką i sztywną wełnę mineralną skalną, bardzo często mają problemy z dokładnym zaizolowaniem miejsc styku izolacji z aluminiową konsolą.

Co jednak zrobić, gdy nasz dom nie został poprawnie zaizolowany i odczuwamy tego przykre konsekwencje? Możemy spróbować poprawić ułożenie wełny, wymienić wełnę na taką o wyższych parametrach, pozbyć  się zawilgoconej lub mokrej wełny, ale w niektórych przypadkach ekonomiczniejsza będzie dodatkowa termoizolacja zamiast wymiana starego systemu na nowy, wyjaśnia ekspert.

Innowacyjne marki oferują specjalne systemy do izolacji np. nakrokwiowej, dzięki którym nie musimy ingerować w część mieszkalną - takim pomysłodawcą jest m.in. ISOVER, który z firmą Wkręt-Met stworzył system do termoizolacji dachu skośnego.

źródło i zdjęcie: Isover