Ekologiczne budownictwo w Polsce. Trendy, perspektywy, warunki

Ekologiczne budownictwo w Polsce. Trendy, perspektywy, warunki

Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa.

Analiza Dodge Data & Analytics "The World Green Building Trends 2016" wskazuje jednoznacznie, że ekologiczne budownictwo nad Wisłą rozwija się w tak słabym tempie jak np. w Kolumbii. Również według ostatnich danych projektu ZEBRA 2020, tzw. budownictwo zero-energetyczne (ZEB) dopiero u nas raczkuje. Spełniamy jedynie podstawowe wymagania unijnej dyrektywy EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ekologiczna świadomość polskiego społeczeństwa nadal jest niska, legislacja - niespójna, a zamiast zwiększenia zachęt do inwestowania w zieloną energię - mamy dopłaty do węgla.

Tymczasem już za cztery lata, zgodnie z wytycznymi UE, wszystkie powstające domy powinny wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii. Osiągnięcie tych założeń jest obecnie jednym z ważniejszych wyzwań sektora budowlanego.

Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa, mówi Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.

Zielone budownictwo - niższe koszty na zachętę

Aktualnie światowy i polski ekorynek napędzają najemcy biurowców oraz użytkownicy budynków publicznych, coraz bardziej świadomi korzyści z zielonych technologii w postaci zdecydowanie niższych kosztów eksploatacji nieruchomości. Jak wyliczają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w raporcie "Certyfikacja zielonych budynków w liczbach", aktualnie w Polsce mamy ok. 440 wydanych certyfikatów potwierdzających zrównoważone cechy nieruchomości. Pierwsze certyfikaty w systemie LEED i BREEAM zostały przyznane zaledwie sześć lat temu.

Rozwój certyfikacji wielokryterialnych w naszym kraju jest bardzo dynamiczny. Oznacza to, że inwestorzy i najemcy zaczynają  dostrzegać potencjał w budynkach przyjaznych ludziom i środowisku, podkreśla w raporcie Alicja Kuczera z PLGBC, organizator konferencji towarzyszącej Warsaw Build 2016. Deweloperzy obiektów komercyjnych częściej stosują zindywidualizowane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy specjalne systemy automatyzacji oświetlenia, co pozwala najemcom obniżyć wydatki na prąd nawet o 15 proc.

Ekologiczne trendy są coraz bardziej widoczne również w budownictwie mieszkaniowym, choć w tym przypadku trudno prognozować, że w najbliższych latach wszystkie nadwiślańskie nieruchomości uzyskają miano "ZEB". Jak wskazują dane Buildings Performance Institute Europe (BPIE) i Narodowej Agencji Poszanowana Energii (NAPE), w naszym kraju 70 proc. jednorodzinnych domów (ok. 3,6 mln) nie ma odpowiedniej izolacji. Systemy grzewcze są przestarzałe i najczęściej opierają się na spalaniu węgla. W sumie, zaledwie 1 proc. wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce można uznać za energooszczędne i są to głównie nieruchomości oddane w ostatnich latach.

Praktyczna wiedza budowlana

Jako organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build obserwujemy potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń uczestników polskiego rynku budowlanego w zakresie energooszczędnych rozwiązań i korzyści z ich stosowania, mówi Anna Rabiej. Dlatego tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą liczne konferencje i wykłady, poświęcone ekologicznym technologiom. W programie m.in. panel dyskusyjny, prowadzony przez ekspertów NAPE i Fundacji Poszanowania Energii, przybliżający praktyczne aspekty związane z modernizacją budynków, takie jak efektywna wentylacja, wykorzystanie światła dziennego, energooszczędne oświetlenie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najnowsze kosztorysy budowy i eksploatacji publicznych, energooszczędnych obiektów przestawią eksperci projektu "Klaster zrównoważona infrastruktura".

Specjalnym wydarzeniem Warsaw Build 2016 jest całodniowa konferencja PLGBC, pod hasłem "Zdrowie i produktywność w zielonych budynkach". Eksperci omówią zrównoważone trendy i rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pracowników, a także rodzaje certyfikacji wielokryterialnych w Polsce. Udział w konferencji i wykładach jest bezpłatny, dodaje Anna Rabiej.

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16 - 18 listopada br., w EXPO XXI Warszawa. Wydarzeniu towarzyszy II edycja Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie: http://www.warsawbuild.pl/Dla-Odwiedzajacych/Rejestracja-odwiedzajacych.aspx.

źródło i zdjęcie: Warsaw Build