72% Polaków wybiera dom tradycyjny

72% Polaków wybiera dom tradycyjny

Dom musi być funkcjonalny, wygodny, ale też niedrogi w utrzymaniu. Polacy nie decydują się na ekstrawaganckie rozwiązania architektoniczne, a wybór pada najczęściej na średniej wielkości inwestycje, o powierzchni do 150 mkw. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych są tradycyjne i ponadczasowe.

Firma Extradom opracowała raport*, który ukazuje, jakie domy najchętniej wybierają Polacy. Analiza obejmuje blisko 7 tysięcy projektów zakupionych od początku 2016 roku.

Najpopularniejsze cztery pokoje

Zebrane przez Extradom dane pokazują, że Polacy najczęściej wybierają dom z czterema pokojami (42%). Niewiele mniej kupujących zdecydowało się na trzy pokoje (39%). Na kolejnym miejscu najpopularniejszych pod względem liczby pokoi domów znalazły się nieruchomości z pięcioma pokojami (10%). Domy małe, dwupokojowe, są wybierane sporadycznie (6%), a wille to wybór najrzadszy. Natomiast nikt z blisko 7 tysięcy badanych nie zakupił projektu z siedmioma, ośmioma czy jeszcze większą liczbą pokoi.


62% Polaków buduje dom do 150 mkw.

Spośród analizowanej grupy, aż 62% kupujących projekt domu zdecydowało się na powierzchnię 100-150 mkw. Wedle preferencji, nieruchomość, na którą padł wybór, uwzględniała potrzeby wszystkich domowników, przewidując zaaranżowanie przestrzeni dla każdego członka rodziny. Parter to najczęściej kuchnia połączona z salonem, łazienka, pokój, który mógł być przeznaczony na sypialnię lub gabinet, a także korytarz, wiatrołap, kotłownia i schody prowadzące na poddasze lub piętro budynku. Na drugim miejscu wśród wyborów Polaków był dom do 100 mkw. (25%), czyli powierzchni, która pozwala na funkcjonalny układ, wciąż spełniający oczekiwania rodziny w modelu 2+1 lub 2+2. 11% budujących zdecydowało się na dużą posiadłość, której powierzchnia użytkowa sięgała 150-200 mkw. W odniesieniu do wcześniej analizowanych danych, są to domy pięcio- i sześciopokojowe, dla większej rodziny lub osób szczególnie ceniących przestrzeń. 2% klientów Extradomu wybrało nieruchomość powyżej 200 mkw.

Polacy w swoich wyborach stawiają na wygodę - popularny model rodziny 2+2 decyduje się na  dom z czterema pokojami. Wybór pada najczęściej na nieruchomość do 150 mkw. Gwarantuje ona  swobodę i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Projekty średnich domów cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ inwestycja nie generuje zbędnych kosztów, a jednocześnie spełnia oczekiwania osób, szukających czegoś większego niż mieszkanie, komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Styl domu - najczęściej tradycyjny

Aż 72% badanych zdecydowało się na budowę domu tradycyjnego, zazwyczaj z dwuspadowym dachem, o klasycznej architekturze. Domy te sprawiają wrażenie przytulnych, nie wyróżniają się spośród otaczającego sąsiedztwa. Budynek jest symetryczny, okna ze szprosami znajdują się w równych odległościach od krawędzi elewacji. To wciąż najczęstszy wybór wśród Polaków, którzy lubią to, co znają. Niechętnie stosują odważne rozwiązania, które często kojarzą  im się nie z oryginalnością, a z dziwactwem i ekstrawagancją. Osoby, które szukają czegoś unikatowego i chcą odejść od popularnej bryły, stanowią 25% wśród wszystkich badanych. 1/4 spośród prawie 7 tys. badanych wyborów padła na dom nowoczesny - modny, często o surowej bryle, z przeszkleniami. Projekty domów nowoczesnych wybierane są przez indywidualistów, designerów, osoby, które chcą się wyróżnić, a jednocześnie które mają dość monotonnych rozwiązań. To także ludzie podążający za modą, odważni, lubiący oryginalność. Małe zainteresowanie, sięgające maksymalnie 3%, budzą domy budowane w stylu dworkowym, willowym, góralskim czy muru pruskiego.Polacy lubią klasykę i przede wszystkim - dobrze czują się w tym, co znają. Z naszej analizy wynika, że choć zainteresowanie projektami nowoczesnymi jest duże, ostateczny wybór najczęściej pada na dom mieszczący się w grupie projektów tradycyjnych, podkreśla Agnieszka Łozińska. Odważna forma to propozycja dla osób ceniących oryginalność, ale też takich, które po prostu lubią się wyróżniać. Nie każdy jest gotowy na dokonanie takiego wyboru, mając na uwadze, że w danej przestrzeni przyjdzie spędzić kilkadziesiąt lat.

Miejsce garażowe - tak, ale to nie konieczność

Zaskakujący może okazać się wybór w kwestii garażu. Choć wydawać by się mogło, że jest to nieodłączny element budowanego domu, 40% wybiera opcję z jednym miejscem garażowym, a 32% budujących dom nie uważa go za konieczny. 1/3 kupujących projekt domu rezygnuje z garażu - z różnych względów. Dla jednych psuje on wygląd domu, który przez "doczepioną'"część traci na atrakcyjności, inni nie potrzebują go ze względu na brak samochodu lub po prostu ograniczają w ten sposób koszty budowy. Nierzadko pewnym kompromisem okazuje się garaż wolnostojący lub wiata.


Średni dom w tradycyjnym stylu, z garażem i pokojem dla każdego domownika - taki jest wybór Polaków

Z analizy wyborów blisko 7 tysięcy osób, które od stycznia 2016 roku zakupiły projekt domu w Extradom.pl wynika, że w 2016 roku wybór padał najczęściej na dom tradycyjny, do 150 mkw. z czterema pokojami, garażem i funkcjonalnym układem. Polacy cenią wygodę i prostotę, dzięki którym łatwo zaprojektują swoje wnętrza. Są pragmatyczni, nie budują domów, które wygenerują wysokie koszty i nie będą inwestować w pomieszczenia bez przypisanego konkretnego celu.

Na budowę domu decyduje się coraz więcej osób - według danych Głównego Urządu Statystycznego w 2015 roku liczba pozwoleń na domy jednorodzinne wzrosła o 10% w porównaniu do roku poprzedzającego. W minionym roku w Polsce wybudowano w sumie aż 64 670 domów.

*Dane zebrane przez Extradom w okresie 01.01-31.10.2016 r. ukazują wybory 6995 osób, które zakupiły projekt domu.

źródło i zdjęcie: Extradom