Branża termoizolacji kontynuuje dobrą passę

Branża termoizolacji kontynuuje dobrą passę

Według najnowszego raportu firmy IBP Research w 2016 roku rynek materiałów dociepleniowych zanotował wzrost o 7,4%. Czy nadchodzący rok będzie równie dobry?Nasz kraj jest jednym z europejskich liderów rynku termoizolacji. Według szacunków podanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) co roku w Polsce ociepla się ok. 36 mln mkw. elewacji. Jedną z wiodących metod docieplenia budynków jest złożony system izolacji ścian zewnętrznych ETICS, zwany też metodą lekką-mokrą.

Na podstawie danych o sprzedaży i użyciu materiałów ociepleniowych analitycy IBP Reseach oszacowali wzrost wartości rynku o 7,4% w porównaniu do poprzedniego roku, który również cechowa tendencja wzrostowa o 6%. W 2015 roku wartość rynku przekroczyła 3,9 mld zł.

W branży panują optymistyczne nastroje. Dużą szansą na dalsze wzrosty i umocnienie rynku mogą być nowe przepisy dotyczące zwiększenie energooszczędności nowych budynków, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku. Resort środowiska kładzie nacisk także na inwestycje dotyczące ociepleń i renowacji budynków już istniejących. Unia Europejska wprowadza regulacje, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii budynków do zera. Następne zmiany zostaną wprowadzone w 2021 roku. Myślę,  że pozwoli to branży na dalszy rozwój w najbliższych latach, mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat, producenta chemii budowlanej i systemów ociepleń Lakma Term.

Według wyników badań firmy PMR Research w 2017 r. branża nadal będzie notować wzrosty, a wartość rynku osiągnie ok. 4,4 mld zł pod koniec 2020 r.

źródło i zdjęcie: Lakma Sat