Smog. Jak mu przeciwdziałać?

Smog. Jak mu przeciwdziałać?

Alarmujące komunikaty ostatnich mroźnych dni wywołują wśród nas słuszne zaniepokojenie. Przerażające dane, normy przekroczone kilkadziesiąt lub razy, porównywalna sytuacja do najbardziej znanych z zanieczyszczenia miast na świecie (Pekin). Istnieją technologie, które potrafią w znacznym stopniu ograniczyć emisję pyłów i gazów cieplarnianych. Mamy już do nich dostęp.

Smog jest spowodowany znacznym zanieczyszczeniem powietrza wywołanym głównie przez przestarzałe systemy grzewcze oparte na spalaniu węgla oraz emisje związane ze spalinami z samochodów.

W ostatnich, mroźnych dniach widzimy zdecydowane nasilenie zjawiska smogu. Intensywny okres grzewczy i bezwietrzna pogoda poskutkowały zanieczyszczeniem, które nawet rzadko kiedy jest rejestrowane w najbardziej zanieczyszczonych dotąd chińskich miastach. Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych przekraczają 200 jednostek na metr sześcienny, mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza i zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz. W ostatnich dniach Otwock, w którym znajduje się Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, odnotował stężenie pyłu na poziomie 1912% - o tyle została przekroczona norma, która wynosi 50 µg/m3.

Odpowiedzią na problem smogu i jego efekty jest zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych w budownictwie. Systemów korzystających z czystego źródła  ciepła oraz inteligentnego systemu regulacji, pozwalającego na znaczne zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie ograniczenia emisji gazów. Są to m.in. pompy ciepła, które nie emitują praktycznie żadnych zanieczyszczeń.

Z raportu Buildings Performance Institute Europe wynika, że Polacy mieszkają domach gdzie systemy grzewcze są przestarzałe, a najczęściej stosowane rozwiązanie - spalanie węgla - w znacznym stopniu zanieczyszcza znacząco środowisko. Dodatkowo szacuje się, że temperatura jest prawidłowo regulowana w niecałych 30 proc. wszystkich budynków. Według raportu przygotowanego przez BPIE zaledwie 1 proc. wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne.

Efektywność energetyczna ze wzglądu na swoją dostępność cenową i technologiczną definiowana jest jako najszybsze rozwiązanie w drodze do osiągnięcia celów klimatycznych. Unia Europejska już w listopadzie 2016 roku przedstawiła ambitną politykę, silnie uwzględniającą ten aspekt. Opublikowany przez nią dokument "Czysta energia dla wszystkich" to największy pakiet legislacyjny w historii polityki energetycznej, w którym efektywność energetyczna jest uwzględniona w szczególny sposób.  Efektywność tę można zapewnić dzięki automatyzacji i regulacji instalacji. Związane z tym inwestycje są niskie, zysk szybki, a zwrot z inwestycji wysoki. Obecnie 50 do 100 mln obywateli UE  nadal nie jest w stanie kontrolować swoich wydatków na ogrzewanie, ze względu na brak urządzeń do regulacji temperatury w pomieszczeniach.

Jednocześnie uzyskanie wysokich oszczędności jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować termostat grzejnikowy, aby zmniejszyć zużycie energii o nawet 46%. Jeżeli w Polsce wszystkie grzejniki zostałyby wyposażone w termostaty moglibyśmy zmniejszyć emisję CO2 równą emisji generowanej przez 745 000 samochodów.

źródło: Danfoss
zdjęcie: Shutterstock