Europejski rynek ociepleń. Fakty i liczby

Europejski rynek ociepleń. Fakty i liczby

Z przeprowadzonych przez European Association for ETICS (EAE) badań wynika, iż styropian jest dominującym materiałem termoizolacyjnym, zaś Turcja i Polska to dwa największe rynki ociepleń w Europie. Wśród trendów rynkowych w europejskiej branży ociepleń zauważalna jest zaś coraz większa różnorodność w systemach ociepleń wyrobów termoizolacyjnych (z lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła) i warstw zewnętrznych (zaawansowanych wypraw tynkarskich oraz innych produktów wykończeniowych) w odpowiedzi na indywidualne oczekiwania konsumentów.

Najważniejsze aktualne zagadnienia dla branży ociepleń w Europie – pole do debaty, współpracy i rozwoju

  1. Systemy ociepleń i bezpieczeństwo pożarowe
  2. Zrównoważony rozwój: określenie cyklu życia wyrobu, recykling, ponowne wykorzystanie, odpady budowlane
  3. Opracowanie wzorców jakościowych dla wszystkich etapów procesu ociepleniowego, jak też dla systemów ETICS i ich komponentów
  4. Renowacja istniejących ociepleń, np. poprzez instalację drugiego systemu ETICS na dotychczasowym

 

 

Trendy rynkowe w europejskiej branży ociepleń

  1. Zapotrzebowanie na rozwiązania energooszczędne w budownictwie będzie z czasem coraz większe. Systemy ETICS odegrają istotną rolę w osiągnięciu przyjętych przez Unię Europejską celów w tej dziedzinie.
  2. Wprowadzenie regulacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w tych krajach UE, w których takie przepisy jeszcze nie obowiązują.
  3. Wdrożenie ulepszonych metod demontażu i recyklingu ociepleń
  4. Coraz większa różnorodność w systemach ociepleń wyrobów termoizolacyjnych (z lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła) i warstw zewnętrznych (zaawansowanych wypraw tynkarskich oraz innych produktów wykończeniowych) w odpowiedzi na indywidualne oczekiwania konsumentów.
  5. Średnia grubość termoizolacji obecnie - 120-140 mm.

 

 

Badania rynku zostały przeprowadzone przez European Association for ETICS (EAE)

źródło i zdjęcie: Systemyocieplen.pl