Czy polskie biura mogą być zdrowe i zielone?

Czy polskie biura mogą być zdrowe i zielone?

PLGBC zaprezentowało raport "Zdrowe zielone biura" w budynku SPARK C na warszawskiej Woli. Mieści się tam siedziba firmy Skanska, której nowe powierzchnie biurowe zasługują na uwagę. Budynek jest doskonałym przykładem zdrowego i zielonego biura. Różnorodna przestrzeń pracy, active design, lokalizacja i dostęp do udogodnień to tylko niektóre aspekty komfortowej pracy w zdrowym miejscu.

Mieliśmy okazję zapoznać się z wynikami raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) na podstawie badania ankietowego, którego tematem było postrzeganie środowiska pracy. A to, jak przestrzeń biurowa może inspirować, pobudzać kreatywność i być przyjazna oraz komfortowa dla pracowników, przekonaliśmy się podczas zwiedzania budynku SPARK C, w którym mieści się wraz ze wszystkimi spółkami firma Skanska.

Co wpływa na to, że przestrzeń biurowa jest przyjazna pracownikom?

Przede wszystkim układ biura. Różnorodność przestrzeni biurowej przyczynia się do polepszenia koncentracji, kreatywności oraz lepszej współpracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie przestrzeni do pracy cichej i zespołowej oraz specjalnych miejsc do spotkań z klientami. Ważna jest także aranżacja biura, która sprzyja aktywności ruchowej. Firma Skanska zrezygnowała z przybiurkowych koszy na śmieci. Rozmieszczone w różnych miejscach kosze do segregacji "wymuszają" wstanie od biurka. To zdecydowanie sprzyja aktywności ruchowej pracowników.

Przestrzeń do prowadzenia rozmów telefonicznych, prywatność, czy roślinność to kolejne elementy zdrowego biura. Wszystko to wpływa na polepszenie samopoczucia w miejscu pracy. Raport PLGBC wskazuje na "przeludnienie" - szczególnie w strefie open space bez przegród, czy umiejscowienie drukarki.

Jakość powietrza jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ogólną ocenę warunków, które panują w miejscu pracy. Bardzo ważna jest temperatura w pomieszczeniach, oświetlenie oraz hałas. To wpływa na ocenę środowiska wewnętrznego. Przykładem technologii, którą zastosowała Skanska w swoim biurowcu są bezszumowe belki chłodzące. W takich pomieszczeniach jedynym źródłem hałasu są przebywający tam ludzie.

Lokalizacja i dostęp do udogodnień to także element zdrowego miejsca pracy. Coraz częściej decyzja związana z zatrudnieniem podejmowana jest po przeanalizowaniu odległości biura od domu i związanym z tym transportem. Bardzo ważna jest możliwość korzystania z transportu publicznego oraz roweru. Dla rowerzystów ważna jest infrastruktura rowerowa - stojaki, szatnie i prysznice.

Co jeszcze sprawia, że przestrzeń biurowa jest przyjazna pracownikom? Z pewnością dostęp do usług w otoczeniu budynku lub jego okolicy - sklepów, restauracji, siłowni, aptek, czy bankomatów. Do tego ważna jest zieleń na zewnątrz budynku i możliwość odpoczynku wśród zieleni - parki, skwery, zielone dachy.

Wymienione wyżej obszary są bardzo ważne dla pracowników, dlatego też powinny stać się kluczowym elementem dla inwestorów, projektantów i pracodawców.

Firma Skansa nie wprowadziła sie jeszcze do końca i nie zaaranżowała wszystkich pomieszczeń, zatem nie możemy pokazać miejsc pracy w budynku SPARK C. Oddzielny materiał przygotujemy po oficjalnym otwarciu i udostępnieniu przestrzeni w firmie Skanska.

opracowanie i zdjęcie: Aneta Sadlik