Ekologia wkracza do miasta

Ekologia wkracza do miasta

Zabudowa z kontenerów kojarzy nam się z placem budowy, pracownikami w kaskach lub też miejscem przeładunku towarów transportowanych drogą morską. Okazuje się, że kontenery z powodzeniem można wykorzystać w miejskiej przestrzeni. Innowacyjny projekt architektoniczny z ich wykorzystaniem niebawem zostanie zrealizowany w Warszawie.

Jakub Szczęsny znany jest z niebanalnych i ciekawych projektów (Dom Kereta w Warszawie). Jego pomysły to mariaż architektury, sztuki i nowoczesności. Tym razem, jego nową koncepcją będziemy mogli cieszyć nie tylko oko. Obiekt kulturalno-usługowy IMPLANT zostanie otwarty dla publiczności w Warszawie jeszcze w tym roku. Będzie to zabudowa tymczasowa (okres użyteczności publicznej - pięć lat), zlokalizowana przy ulicy Chmielnej 75. Kompleks ma być tak zaprojektowany, aby z łatwością móc go przenieść w inne miejsce. IMPLANT zbudowany będzie z 272 stalowych kontenerów. Na świecie z powodzeniem wykorzystuje się je do tworzenia domów i biur.

IMPLANT ma mieć trzy poziomy i 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Obiekt podzielony będzie na strefę usługowo-handlową, gastronomiczną oraz społeczno-kulturalną. Będzie to miejsce ekologiczne z dużą ilością zieleni, ogrodem wertykalnym oraz urządzeniami pozwalającymi oszczędzać energię. Użyte do malowania farby mają być przyjazne środowisku.

W zamierzeniach inwestora, którym jest spółka Nowa Epoka Handlu, IMPLANT ma być kompleksem przyjaznym mieszkańcom i ma realizować ich pomysły oraz potrzeby. Na terenie obiektu będą miejsca na aktywności seniorów i dzieci. Nie zabraknie sal prelekcyjnych, warsztatowych i wystawowych.

IMPLANT to unikalny i pierwszy tego typu projekt w Polsce, który według autorów ma tworzyć otwartą zieloną przestrzeń. Takich ekologicznych miejsc na mapie powinno przybywać więcej.

autor: Aneta Sadlik
zdjęcie: Szcz.com.pl