Rosnące ceny prądu a budownictwo energooszczędne

Rosnące ceny prądu a budownictwo energooszczędne

Wciąż nie są znane ceny energii elektrycznej dla odbiorców gospodarstw domowych. W chwili obecnej toczy się 11 postępowań w sprawie taryf do zatwierdzenia na rok 2010. Dotychczas z jednym dystrybutorem energii udało się ustalić taryfy zakładające wzrost cen energii o 5,9%.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach uda się ustalić taryfy z kolejnym dystrybutorem, a pozostali zostaną wezwani do wprowadzenia korekty. Urząd Regulacji Energetyki zmierza do utrzymania jednocyfrowego wzrostu cen energii. Na rachunek za prąd składa się cena energii elektrycznej faktycznie wykorzystanej przez odbiorcę oraz opłata za usługę dystrybucji energii.

ARCHETON podaje, iż jednocześnie Ministerstwo Gospodarki podejmuje kroki w celu wprowadzenia bonifikat dla tzw. odbiorców wrażliwych. Odbiorcą wrażliwym będzie osoba, która stale lub czasowo korzysta z pomocy społecznej. Możliwość skorzystania z pomocy będzie również uzależniona od limitów zużycia energii oraz stałego regulowania płatności za prąd. Obniżka rachunków za prąd dla tych osób będzie sięgać nawet 30%. Dystrybutorzy energii otrzymają refundacje poniesionych kosztów poprzez ulgi podatkowe. Projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorcy wrażliwego energii energetycznej trafił obecnie do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Do tego typu działań mających na celu ochronę osób narażonych na ubóstwo energetyczne nakłakłaniają przepisy unijne. Z roku na rok coraz większa ilość gospodarstw domowych nieregularnie lub w ogóle nie opłaca rachunków za prąd. Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako wydatek powyżej 10% przychodu gospodarstwa domowego na energię.

Prąd drożeje zatrważająco szybko. Dziś może jest nas stać na płacenie rachunków, ale nie wiadomo jak sprawy będą się kształtować w przyszłości i czy z czasem nie znajdziemy się na liście osób objętych pomocą państwa w opłacaniu rachunków za prąd, komentuje Anna Macina, specjalista ds. marketingu ARCHETON Sp. z o.o.

Zdaniem ekspertów stosowanie odnawialnych źródeł energii i troska o to by budynek cechował się niskimi wskaźnikami zapotrzebowania energii na centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, wentylację i klimatyzację, pomoże znacznie zaoszczędzić.

ARCHETON radzi, aby Ci, którzy mają w planach budowę wymarzonego domu przede wszystkim wybrali projekt domu energooszczędnego. Ważne jest zarówno usytuowanie budynku na działce, bryła budynku, planowany układ pomieszczeń, a także termoizolacja okienna i drzwiowa, system ogrzewania, a także system wentylacyjny. To wszystko po to by eksploatacja budynku była tańsza przy mniejszych stratach ciepła. Ważne jest także zastosowanie energooszczędnych materiałów i technologii np. budowa w technologii prefabrykowanego szkieletu.

Eksperci podają, iż najważniejszymi cechami projektów domów energooszczędnych są: zwarta bryła oraz okna elewacji słonecznych większe niż północnych. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane. Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, alternatywnie zaprojektowana pompę ciepła. Orientacja budynku na działce winna nastąpić w sposób sprzyjający zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.

źródło i zdjęcie: www.archeton.pl