Ekologiczne rozwiązania stosowane w budownictwie

Ekologiczne rozwiązania stosowane w budownictwie

Do niedawna budownictwo i ekologia rzadko kiedy szły ze sobą w parze. Rozwiązania stosowane w zakresie wznoszenia obiektów mieszkalnych czy modernizacji budynków zwykle nie należały do ekologicznych. Jednak obecnie producenci materiałów i urządzeń budowlanych i starają się wprowadzać na rynek nieszkodliwe dla środowiska surowce i narzędzia doceniane przez ekologów. 

Myślą przewodnią budownictwa ekologicznego jest zachowanie pełnej równowagi pomiędzy działalnością człowieka, a dbaniem o przyrodę. Obecnie nurt budownictwa ekologicznego z roku na rok przybiera na sile, a w myśl jego głównych założeń pracują obecnie nie tylko prywatni inwestorzy, ale także największe firmy budowlane.

Główne założenia ekologicznych rozwiązań stosowanych w budownictwie

Wznoszenie budynków w zgodzie z założeniami ekologii może wydawać się dość trudne i wymagające. Główni założyciele tego nurtu wyodrębnili kilka najistotniejszych kwestii, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, aby żyć i budować w zgodzie z naturą. Podstawowym założeniem ekologicznego budownictwa jest remontowanie i modernizacja wybudowanych już budynków bez stawiania kolejnych. Czasami jednak nie jest to możliwe - wówczas należy zadbać o zastosowanie wyłącznie takich rozwiązań, które należą do w pełni ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego.

Stosuj wyłącznie prawidłowe materiały w odpowiedzialny sposób

Warto wiedzieć, że materiały budowlane same w sobie często nie wywołują negatywnego wpływu na środowisko. Nie można tego jednak powiedzieć o sposobie ich produkcji. Ekologiczne materiały powstają głównie z surowców naturalnych i pochodzących z odzysku takich jak kamień, metal i szkło. Agencja Ochrony Środowiska EPA ma setki wytycznych na temat stosowanych materiałów, wśród których wymienia także odpady przemysłowe.

Zadbaj o odpady i nieczystości

Nie można zapomnieć o zredukowaniu do minimum ilości odpadów powstających w trakcie samej budowy. Konieczne jest segregowanie odpadów, oddzielając te nadające się do dalszej obróbki od tych, które należy usunąć z miejsca budowy. Warto podejść do tej kwestii z pełnym zaangażowaniem, gdyż budownictwo ekologiczne jest zależne od dobrej woli danego inwestora oraz wykonawcy.

Decyduj się wyłącznie na sprawdzone i pewne urządzenia, które charakteryzują się niskim poborem prądu

W ekologicznym budownictwie nie da się pominąć kwestii urządzeń i maszyn, które stanowią jego trzon. Warto decydować się na zakup urządzeń pochodzących od producentów, którzy przykładają do ekologii dużą wagę i wyposażają je między innymi w silniki bezpieczne dla środowiska. Producenci informują o tym w broszurach reklamowych i w dokumentacji poszczególnych narzędzi, dlatego stosunkowo łatwo wybrać model zaprojektowany i powstały w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na optymalną moc wybranej maszyny. Wielu właścicieli dużych i mniejszych firm budowlanych stawia na najmocniejsze urządzenia w danej cenie, co nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj inwestorzy decydują się na modele o zbyt dużej mocy, które charakteryzują się wysokim poziomem zużycia prądu lub paliwa, a przy tym często okazują się niepraktyczne w danym przedsiębiorstwie. Oznacza to bardzo duże straty generowane przez koszty użytkowania i spalanie lub zużywanie zbyt dużej ilości energii w stosunku do możliwości użytkowych.

Dla przykładu zacieraczki do betonu są jednymi z takich urządzeń, które powinny być wyposażone w silnik o mocy idealnie dostosowanej do rodzaju wykonywanej pracy. Maszyny tego rodzaju są przeznaczone do wygładzania betonu oraz do jego zacierania, dzięki czemu zwiększają jego jakość, dlatego są niezbędne w większości firm budowlanych specjalizujących się w obróbce betonu. Zacieranie korzystnie wpływa na jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także zmniejsza pylenie oraz niweluje wiele innych wad. Urządzenia te różnią się mocą oraz wydajnością, które należy bezwzględnie dopasować do specyfiki danej firmy budowlanej. Warto także dokupić do nich wózek transportowy oraz talerz o odpowiedniej średnicy, aby zwiększyć ich praktyczność bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.