Jak wybierać sprzęty AGD, by zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę?

Kwestie ekologii, a jednocześnie oszczędności, są coraz bardziej istotne dla każdego z nas, a także dla państwa. Nic więc dziwnego, że wszystkie urządzenia, które kupujemy do domu, powinny spełniać odpowiednie wymagania. Po jakie zatem sięgnąć, aby zaoszczędzić?

Energooszczędność i ekologia idą ze sobą w parze

Warto zacząć od tego, że kwestie ekonomiczne i ekologiczne idą ze sobą w parze. Sprzęty AGD, które produkowane są tak, aby były jak najbardziej ekologiczne, mają za zadanie zmniejszyć zużycie wody i energii elektrycznej w domu, a jednocześnie minimalizować wydzielanie odpadów. Oznacza to, że ich emisja ciepła musi być jak najmniejsza, a w przypadku lodówek, nie powinny zawierać szkodliwych czynników chłodniczych.

Dzięki minimalizowaniu poboru prądu i wody, urządzenia te wspomagają środowisko, a jednocześnie sprawiają, że stałe koszty utrzymania domu są mniejsze. Pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, co bez wątpienia jest bardzo istotne dla wszystkich rodzin.

Klasa sprzętu a oszczędność

Obecnie wszystkie sprzęty AGD oznakowywane są odpowiednimi literami, które świadczą o ich klasie. Klasa sprzętu według nowo wprowadzonego podziału zamyka się w przedziale od A do G, przy czym litera A oznacza sprzęty najbardziej energooszczędne, a litera G - najmniej.

Ten nowy podział został wprowadzony w 2021 roku na miejsce starego, w którym obowiązywały plusy, oznaczające najwyższe klasy oszczędności. Co ważne, sam pobór prądu w poszczególnych urządzeniach nie uległ zmianie, a jedynie są one inaczej opisywane literami. Więcej na temat tych zmian można przeczytać w artykule "Nowe etykiety energetyczne – sprawdź, co się zmieniło" zamieszczonym na stronie techjoy.pl.

Decydując się na zakup nowego sprzętu, należy zatem przyjrzeć się umieszczonej tam etykiecie z literowym oznaczeniem. Na co jednak zwracać uwagę oprócz litery "A", która jest najbardziej pożądana, jeśli chcemy dbać o ekologię i ekonomię?

Lodówka na pierwszym miejscu

Lodówka to urządzenie, które pracuje w domu non-stop, zapewniając świeżość produktom. Z tego względu powinniśmy przywiązać ogromną wagę do jej wyboru, jeśli chcemy zmniejszyć rachunki i nasz wpływ na środowisko. Przede wszystkim warto wybrać taką, która będzie odpowiadała ilości kupowanych produktów. Korzystanie ze zbyt dużej chłodziarko-zamrażarki to po prostu marnowanie energii na ochładzanie pustej przestrzeni. Dlatego, jeśli masz małą rodzinę i niewiele kupujesz, powinieneś postawić na małą lodówkę.

Warto wybrać też taką, która zaopatrzona jest w przydatne dodatkowe funkcje, jak choćby "No frost", które zapobiega tworzeniu szronu i sprawia, że praca lodówki jest bardziej wydajna.

Jak wybrać energooszczędną pralkę?

Pralka to urządzenie, które odpowiada za pobór zarówno prądu, jak i wody. Z tego względu należy zadbać o to, by była jak najbardziej energooszczędna, a jednocześnie wyposażona w funkcje Eko, szybkiego prania i dopasowywania ilości pobieranej wody do objętości prania. Dzięki temu nie tylko będzie tańsza w obsłudze, ale również wyprodukuje mniej ścieków, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Dopasuj zmywarkę

Kolejnym ważnym urządzeniem w domu może być zmywarka, która wyręcza nas w przykrym obowiązku. Bardzo ważne jest, aby wybrać taką, która posiada program Eko, pozwalający na zminimalizowanie poboru wody, podobnie jak w przypadku pralki. Bez wątpienia sprawi także, że spadną rachunki w porównaniu z klasycznym, ręcznym zmywaniem, podczas którego zużywamy nawet 4 razy więcej wody i prądu.