Z czego wynika wymóg certyfikacji drewna konstrukcyjnego? Kary, które otrzymasz za niedopełnienie formalności

Z czego wynika wymóg certyfikacji drewna konstrukcyjnego? Kary, które otrzymasz za niedopełnienie formalności

Od 2012 roku każdy producent i sprzedawca drewna konstrukcyjnego ma obowiązek spełnić warunki umożliwiające nadanie produktom certyfikatu CE. Niedopełniając formalności naraża się na ogromne kary finansowe.

100 tysięcy złotych kary to maksymalna suma, jaką może otrzymać tartak, który sprzedaje drewno konstrukcyjne bez certyfikatu CE. Niestety, nie wszystkich te groźby skłaniają do legalnego działania. Nadal więcej jest podmiotów, które nie zdecydowały się na wdrożenie w swoich zakładach Zakładowej Kontroli Produkcji stanowiącej podstawę przy ubieganiu się o symbol CE. Można przypuszczać, że wynika to z chęci oszczędności, a także celowego obchodzenia prawa budowlanego. Czy to jednak ma sens?

Dlaczego europejski certyfikat CE jest tak ważny?

Conformité Européenne, czyli CE to informacja dla klienta, że kupuje produkt spełniający normy i dyrektywy wydane przez Unię Europejską w zakresie bezpiecznego użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Producent umieszczając znak CE na drewnie deklaruje, że dopełnił wszystkich formalności i zastosował się do zasad, dzięki którym mógł powstać wyrób spełniający wszystkie przepisy unijne.

Od 2012 roku każdy producent, który chce wprowadzić do obiegu drewno konstrukcyjne i działać legalnie, musi ubiegać się o symbol CE. Tak właśnie robi Best Timber Polska. Marka sprzedaje wyłącznie certyfikowane drewno, gwarantujące najwyższą jakość. Klient utrzymuje zapewnienie, że materiał jest bardzo dobrze przygotowany, a przy realizacji projektu zostały zastosowane najwyższe normy.

Przymusowej certyfikacji podlegają wszystkie firmy oferujące zarówno małe, jak i duże ilości drewna konstrukcyjnego. Niezależnie od tego, czy klient chce kupić materiał do użytku prywatnego czy komercyjnego, każdorazowo drewno musi posiadać certyfikat CE.

Drewno klejone warstwowo BSH

Co musi zrobić przedsiębiorca, aby uzyskać certyfikat CE?

Każdy zakład produkcyjny musi ubiegać się o oznaczenie CE, aby móc legalnie sprzedawać swoje wyroby drewniane z przeznaczeniem do prac konstrukcyjnych. Niezbędne do zdobycia oznaczenia jest wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji, której zadaniem będzie opisywanie każdego etapu produkcji w sposób bardzo szczegółowy. W dokumentacji znaleźć muszą się wszystkie kwestie dotyczące przyjmowanych od klientów zamówień, potwierdzenia zakupu drewna, sposoby obróbki, jak i informacje o klasie wytrzymałości, jaką otrzymało drewno.

Producent musi wykonać szereg analiz, aby sprawdzić jakość oferowanego towaru. Materiał musi być oczywiście zgodny z wytycznymi zamieszczonymi w dyrektywach unijnych. Jednym z warunków, jakie należy spełnić jest umiejętne sortowanie drewna pod względem jego wytrzymałości. Odbywa się to albo przy pomocy specjalnych narzędzi, albo poprzez analizę wizualną, która przynosi bardzo dobre efekty. Na tej podstawie drewno klasyfikowane jest jako KW, czyli wyborne, KS, czyli średniej jakości oraz KG, czyli niższej jakości.

Wszystkie podejmowane przez producenta działania muszą być opisane, przeanalizowane i zgodne z dyrektywami unijnymi. Sporządzoną dokumentację należy przechowywać przez 10 lat, ponieważ w tym czasie może nastąpić kontrola lub klient może zgłosić reklamację co do zakupionych materiałów.

Producent stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest ubieganie się o certyfikat CE, ale starania te są konieczne, jeżeli chce się prowadzić profesjonalną i legalną działalność.

Co zyskuje klient, a co producent na certyfikacie CE?

Oczekiwania rynkowe są nieubłagane. Jeżeli chcesz sprzedawać drewno konstrukcyjne, musisz posiadać certyfikat CE. Do tych zasad stosuje się część przedsiębiorców, którzy mogą liczyć na stałe grono klientów chcących budować legalnie, z wysokiej jakości drewna. Niestety są i tacy, którzy idą na skróty, ale ich lepiej omijać szerokim łukiem, jeżeli nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto.

Współcześni klienci są bardzo wymagający, jeżeli chodzi o przestrzeganie norm i przepisów budowlanych. Mają świadomość, że jeżeli pominą chociaż jeden krok w prowadzonej działalności, może to zakończyć się naprawdę fatalnie dla ich inwestycji. Wolą zapłacić więcej, poczekać na dostarczenie materiału, a mieć pewność, że będzie odznaczał się on najwyższą jakością.

Każdy przedsiębiorca, który dopełni formalności dotyczących certyfikacji CE drewna konstrukcyjnego, bez żadnych problemów będzie mógł prowadzić sprzedaż zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Kraje członkowskie nie mogą zakazać wprowadzenia na swój rynek wyrobu z oznakowaniem CE, a to otwiera dla polskich przedsiębiorców nieograniczone możliwości rozwoju. Opłaca się więc prowadzić działalność legalną, zgodną z dyrektywami unijnymi, ponieważ będzie to dawało szansę na zdobywanie klientów w całej Europie.

Warto na koniec dodać, że produkty oznaczone znakiem CE zyskują znacznie większą wiarygodność w oczach klientów. Nabywca ma przekonanie, że kupuje produkt bezpieczny dla zdrowia i środowiska, właściwie przygotowany, a jednocześnie o bardzo wysokiej jakości.

Materiał przygotowany we współpracy ze specjalistami z Best Timber Polska