Jak chronić klimat?

Jak chronić klimat?

Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z priorytetów europejskiej polityki energetycznej w dążeniu do spowolnienia globalnego ocieplenia klimatu. Troska o środowisko to także niewielkie, codzienne czynności, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco przyczynić się ochrony środowiska naturalnego.

Polacy są pozytywnie nastawieni do wykorzystania energii odnawialnej. Ponad połowa z nich deklaruje chęć płacenia za energię więcej, jeśli byłaby ona pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie 57% wskazuje odnawialne źródła energii jako najbardziej ekologiczne rozwiązanie energetyczne, wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi".

Energia odnawialna może być powszechnie wykorzystywana dla potrzeb indywidualnych odbiorców. Chęć zainstalowania kolektorów słonecznych w swoim domu deklaruje dziś blisko 75% Polaków. Zestaw solarny to jednorazowy wydatek rzędu 10 tys. zł. Jednak odpowiednio dobrany do potrzeb domu jednorodzinnego pozwala w skali roku zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego, mówi Kamil Dolata, ekspert programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wynoszą od 900 do 1150kWh/m2, co stwarza dobre warunki do efektywnego wykorzystania tego źródła energii, dodaje Dolata.

Jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia klimatu jest zwiększona emisja szkodliwych gazów cieplarnianych, jak dwutlenek węgla czy tlenek azotu. Gazy te tworzą nieprzepuszczalną barierę dla promieni słonecznych powodując tym samym ocieplenie powierzchni Ziemi. Do zmniejszenia emisji CO2 i ochrony klimatu przyczynia się m.in. odpowiednia racjonalizacja i zarządzanie energią.

Ograniczenie zużycia energii w Unii Europejskiej o 20%, pozwoliłoby do końca roku 2020 zmniejszyć emisję szkodliwych gazów o blisko 800 mln ton. Co ważne, w dążeniu do osiągnięcia tego celu istotne znaczenie mają także działania i codzienne nawyki każdego mieszkańca Europy, komentuje ekspert programu, Bożena Wróblewska.

Eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" wytypowali kilka istotnych zasad, dzięki którym każdy z nas może znacząco przyczynić się do ograniczenia zużycia energii oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Proponują m.in.: obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień. W ten sposób według szacunków ekspertów ograniczenie emisji CO2 wyniesie niemal 300 kg. rocznie.

Podstawą jest dobra izolacja domu. Ciepło uciekające przez źle izolowane ściany, okna czy dach to strata energii nawet do 50%. Wybór autogazu zamiast benzyny to także sposób na ochronę klimatu. Jest on bardziej przyjazny środowisku niż benzyna ze względu na znacząco niższy poziom emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu, nawet do 68%. Wybranie ekologiczne rozwiązania energetyczne, np. energooszczędne oświetlenie. Zamiast ogrzewać dom energią elektryczną czy węglem, np. gaz płynnym lub ziemnym. Eksperci programu proponują także rozważenie instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w domu.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.klimatyzacja.pl