Skorzystaj z premii na ocieplenie domu jednorodzinnego

Skorzystaj z premii na ocieplenie domu jednorodzinnego

Na 187 mln zł wypłacanych rocznie z państwowego funduszu termomodernizacji tylko 520 tys. zł przypada na ocieplenie budynków jednorodzinnych. Warto skorzystać z tej premii, bo można sporo zaoszczędzić na zużyciu energii.

Średni wskaźnik zużycia energii na ogrzewanie mieszkań w naszym kraju wynosi 170 kWh/mkw. na rok. To dużo, zwłaszcza gdy porównamy się z innymi krajami europejskimi - wynika z najnowszego raportu Termolokata - inwestycja w ciepły dom przygotowanego przez firmę doradczą Primum Polska na zlecenie Rockwool. Bardzo często właściciele domów jednorodzinnych często nie ogrzewają zimą wszystkich pomieszczeń z powodów oszczędnościowych. Gdyby to uwzględnić, realny wskaźnik zużycia energii na ogrzewanie budynków byłby w Polsce wyższy i można szacować, iż sięgałby co najmniej 200 kWh/mkw. na rok.

Wysokie zużycie energii na ogrzewanie budynków mieszkalnych w Polsce spowodowane jest ich słabą termoizolacyjnością, a co za tym idzie stratami ciepła. Oczywiście ocieplenie domu jednorodzinnego to spory wydatek, ale warto wiedzieć, że do efektywnej termomodernizacji, w tym również prywatnego domu jednorodzinnego, państwo może dołożyć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych - do 16 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.

Według Jakuba Dygasa, kierownika działu doradztwa i komunikacji w firmie Rockwool Polska, inwestorom brakuje wiedzy na temat możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na remont domu. Premia ma charakter wsparcia finansowego ze strony państwa i jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Mogą się o nią ubiegać wszystkie podmioty, bez względu na status prawny, czyli właściciele domów jednorodzinnych, osoby prawne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe itp.

Warunkiem otrzymania premii na ocieplenie domu jest to, aby zrealizowane przedsięwzięcie przyniosło określone w ustawie oszczędności energii, skutkowało zmniejszeniem kosztów zakupu ciepła lub aby przedsięwzięcie polegało na zastosowaniu odnawialnego źródła energii.

Pierwszym krokiem do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Dokument ten określa przede wszystkim zakres niezbędnych prac remontowych, całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia, a także kwotę możliwego do uzyskania kredytu oraz premii termomodernizacyjnej. Lista uprawnionych specjalistów znajduje się na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl.
Następnym krokiem jest wybór banku udzielającego kredytów termomodernizacyjnych. Ich aktualna lista dostępna jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego - www.bgk.com.pl.

Po przyznaniu premii należy opracować projekty techniczne zawierające oświadczenie projektanta, że zostały one wykonane zgodnie z zaleceniami audytu energetycznego oraz uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli jest ono wymagane. Po zakończeniu zaś remontu należy uzyskać oświadczenie inspektora nadzoru budowlanego, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem budowlanym i audytem energetycznym.

Właściciele domów zbyt rzadko ubiegają się o kredyt z Funduszu Termomodernizacyjnego. Powodem może być obawa, że procedura uzyskania premii jest zbyt skomplikowana. W rzeczywistości nie jest ona aż taka trudna, a korzyści dla inwestora są niezaprzeczalne, podkreśla Dygas.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Rockwool