Polski monopol na śmieci

Polski monopol na śmieci

Minister środowiska proponuje, aby gminy stały się właścicielami odpadów i pobierały obowiązkową opłatę za ich wywóz. Jego propozycje napotykają opór, w tym MSWiA.

Gdyby tak się stało, zasady gospodarowania odpadami zmieniłyby się radykalnie. Dziś właścicielami odpadów są ich wytwórcy, czyli społeczeństwo.

Jedynym właścicielem odpadów powinny być samorządy, powiedział "Gazecie Wyborczej" minister środowiska Andrzej Kraszewski, bo wtedy gmina pobierze opłaty za ich zbiórkę i zadecyduje o ich dalszych losach. Rozwiąże to wszystkie problemy, bo obywatel, który zapłaci gminie opłatę za wywóz śmieci, niezależnie od tego, ile ich nazbierał, nie będzie ich pokątnie wyrzucać.

Tak się dzieje w kilkudziesięciu gminach. Na przykład w Pszczynie, gdzie jest zryczałtowana opłata za śmieci zrobiło się czyściej. Minister jest przekonany, że system można wdrożyć jeszcze w tym roku. Wówczas nasz kraj dołączyłby do innych 25 unijnych, w których ten system działa.

Przeciwne pomysłowi ministra jest MSWiA oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uważa, że taki system to najlepsza droga do powstania lokalnych monopoli na śmieci.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: Sxc.hu