Konserwacja i pielęgnacja okien - najczęstsze błędy

Konserwacja i pielęgnacja okien - najczęstsze błędy

Nowoczesne okna z PCW lub drewna - z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną - to w Polsce już standard. I choć praktycznie każdy nowy budynek i większość remontowanych takie okna posiada, próżno szukać użytkowników, którzy potrafią je właściwie pielęgnować. Jakie błędy więc najczęściej popełniamy i jak ich unikać?

Na to pytanie odpowiedzi udziela Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi "grzechami" są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych, mówi Grześkowiak.

Czyszczenie okien niewłaściwymi środkami

Odpowiednio dobrane środki to podstawa właściwej pielęgnacji stolarki okiennej. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.). Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien. Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni, wyjaśnia Grześkowiak.

Traktowanie okucia jako bezobsługowego

Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat. Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu, dodaje ekspert firmy Winkhaus.

Zanieczyszczenie okuć podczas prac remontowych

Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem czy gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także - w połączeniu z wilgocią - mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Jak uniknąć takiego problemu? Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym - poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych, radzi Grześkowiak.

Nawet nowoczesne okna wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wziąć sobie do serca powyższe rady.

źródło i zdjęcia: Winkhaus Polska Beteiligungs