Jak zapobiec tworzeniu się mostków termicznych w miejscu osadzenia okien?

Jak zapobiec tworzeniu się mostków termicznych w miejscu osadzenia okien?

Obwód typowego okna o wymiarach 1,5 x 1,5 m wynosi 6 m. W średniej wielkości domu jest przeciętnie 10 okien.

Zatem długość potencjalnych mostków termicznych to przynajmniej 60 m. Warto o tym pamiętać, bo straty ciepła przez tak dużą powierzchnię niedocieplonej przegrody mogą być znaczące.

Elementami umożliwiającymi poprawne zamontowanie okien są węgarki, czyli występy osłaniające ościeżnicę od strony zewnętrznej. Najczęściej profiluje się je w warstwie termoizolacyjnej lub stosuje odpowiednie kształtki z pianki poliuretanowej lub styropianu.

Węgarki powinny zasłaniać około 80% szerokości ościeżnicy, a to oznacza, że muszą zachodzić na nią przynajmniej 6 cm na całym obwodzie okna (także pod parapetem). Osłonięcie okien węgarkami chroni je przed wiatrem i ułatwia ich poprawne ocieplenie.


Wykonanie węgarków jest możliwe również w istniejących budynkach. W ościeżach okien wystarczy nakleić odpowiednio grube i szerokie pasy styropianu, pokryć je siatką z włókna szklanego i otynkować. Dzięki temu izolacyjność termiczna oboknia (czyli ściany w przekroju, w miejscu zamontowania ościeżnicy) wzrośnie przynajmniej 5-krotnie, a zmiana ta dotyczyć będzie około 12% powierzchni otworów okiennych.

Wykonanie węgarków to nie wszystko, co można zrobić dla zredukowania mostków termicznych wokół okien. Drugim ważnym krokiem jest właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki, do czego w domu energooszczędnym nie wystarczy sama pianka montażowa: warto zastosować specjalny system trójwarstwowy.

opr.: Redakcja
zdjęcie: użytkownik Budujemy Dom jareczek6111 (konkurs Home Sweet Home)