Budownictwo prefabrykowane - technologia dla wymagających

Budownictwo prefabrykowane - technologia dla wymagających

Domy prefabrykowane zyskują w naszym kraju coraz większe rzesze zwolenników. Tego typu budynki cechuje energooszczędność, niskie koszty eksploatacji, a także szybki montaż i ekologiczne materiały użyte do ich produkcji.

O zaletach technologii domów z prefabrykatów mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o.

Przez dziesiątki lat pokutowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska - coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Czym jest spowodowana taka rewolucja w poglądach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - jesteśmy coraz bardziej wymagający. Chcemy, by nasze domy cechowały się doskonałymi parametrami termicznymi, były niedrogie w utrzymaniu i zbudowane nie tylko szybko, ale również z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Takie właśnie możliwości dają nam domy prefabrykowane, mówi Dominik Kosmała.

Budownictwo prefabrykowane = Czas to pieniądz

Jedną z najważniejszych zalet budownictwa prefabrykowanego jest, jak sama nazwa wskazuje - wykorzystanie prefabrykatów. Dzięki temu, że większa część konstrukcji przygotowywana jest w halach produkcyjnych, montaż domów przebiega szybko i bezproblemowo. Kosmała wyjaśnia: Proces stawiania budynku prefabrykowanego jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy niż w przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Jako, że na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działań. Ważne jest również to, że całość prac prowadzona jest przez jedną, wyspecjalizowaną ekipę montażową, dzięki czemu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych przestojów.

Co istotne, skrócenie czasu budowy niesie ze sobą duże korzyści przede wszystkim dla tych, którzy zmuszeni byli do wzięcia kredytu na dom. W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na finansowanie budowy z bieżących dochodów, stąd też większość z nas zaciąga w tym celu wielotysięczne pożyczki. Budowa domu murowanego nierzadko przeciąga się jednak w nieskończoność i wówczas inwestorzy muszą zacząć spłacać kredyt przed zakończeniem prac, co zwiększa ich wydatki i jest mocno frustrujące. W przypadku domów prefabrykowanych mamy pewność, że najpóźniej po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu i  zacząć regulować zobowiązania względem banku, tłumaczy Kosmała.

Oszczędzanie energii = niższe rachunki

Kolejną bardzo istotną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest energooszczędność, a co za tym idzie - niskie koszty eksploatacji domu. Doskonałe parametry termiczne budynków z prefabrykatów to przede wszystkim zasługa dobrej izolacji newralgicznych punktów, takich jak okna i ściany. Przykładowo przegrody zewnętrzne Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System wyróżniają się współczynnikiem przenikalności cieplnej U na poziomie 0,14 W/m2. Dzięki temu domy posiadające tego typu ściany spełniają nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale również pasywnego, Oznacza to, że wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m2, mówi Kosmała.

Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie powstawania mostków termicznych w domach prefabrykowanych i ograniczenie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz, przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności, a także jest korzystne dla środowiska naturalnego, dodaje Kosmała.