Wybór okna do domu energooszczędnego

Wybór okna do domu energooszczędnego

Okna są elementem budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. I nawet te o najniższym współczynniku przenikania ciepła znacznie gorzej izolują wnętrze domu niż ściany o wyraźnie niższym współczynniku.

Okna są także częścią domu w dużej mierze odpowiadającą za bezpieczeństwo domowników. A ochrona przed hałasem, jaką zapewniają, poprawia komfort mieszkania.

Najważniejszym zatem elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okien, są ich właściwości techniczne. Niestety, kupujący często pomijają tę kwestię, poprzestając wyłącznie na niskiej cenie i walorach estetycznych okien. Równie często zmagają się oni z dylematem, z jakiego materiału wybrać okna.

Trzeba tu wyjaśnić, że zarówno te z tworzywa jak i z drewna - jeśli mają zbliżone parametry techniczne i jakość wykonania - charakteryzują się podobnymi właściwościami użytkowymi. Jedyna różnica, o której warto wspomnieć, jest taka, że okna drewniane wymagają okresowej konserwacji, te z PVC jej nie potrzebują, jednak uszkodzonej plastikowej ramy nie da się już naprawić - co z kolei jest możliwe w ramach z drewna; ponadto ramy okien z PVC dostępne są w większej gamie kolorystycznej.

Zatem kryterium wyboru materiału - PVC czy drewno - przy wyborze okien to rzecz gustu i upodobań.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Oknoplast