Jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Jak przeprojektować dom z technologii tradycyjnej na prefabrykowaną?

Przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany możemy nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dom prefabrykowany ma takie same parametry jak dom tradycyjny. Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest możliwe. Należy wówczas dołączyć aneks do dotychczasowego pozwolenia.

Potwierdza to Dominik Kosmała z firmy Wolf System, która oferuje adaptacje oraz modyfikacje projektów. Jeśli po zakupie projektu lub w trakcie budowy domu w technologii tradycyjnej zapragniemy zostać posiadaczami domu energooszczędnego - nie musimy martwić się, że jest już na to za późno. Jak i kiedy można przeprojektować tradycyjny dom na dom prefabrykowany? Jakie są korzyści, a jakie ograniczenia tego przedsięwzięcia?

Jak wyglądają poszczególne kroki przeprojektowania domu tradycyjnego na dom prefabrykowany?

W zależności od etapu rozpoczętej budowy wygląda to nieco inaczej.

Zdarza się, że rodzina ma jedynie projekt domu tradycyjnego - wtedy dostosowujemy go do wymagań, które niesie za sobą technologia Wolf System oraz prosimy o pozwolenie na taką zmianę. Jest to najczęstsza sytuacja, z którą się spotykamy. Na przeprojektowanie domu tradycyjnego można także zdecydować się wtedy, gdy powstał już fundament, bądź parter murowany. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy fundament jest obliczony na inne obciążenia. W chwili, w której jest on wylany, proces przeprojektowania nie tyczy się już tylko projektu, lecz także miejsca budowy. Zanim na fundamencie postawione zostaną energooszczędne ściany Wolf System, wykonujemy obliczenia statyczne tak, by dostosować rozkład obciążeń domu tradycyjnego do technologii domu prefabrykowanego. Znajomość parametrów, wskazujących na obciążenie, które narzuca fundament budowli, mają zminimalizować tę różnicę i pozwolić na przeprojektowanie domu. Warto dodać, że jedynie w około 30% przypadków wygląd fundamentu ulega zmianie, tłumaczy Kosmała.

Gdy nasz dom posiada parter murowany proces przeprojektowania w większym stopniu uwzględnia pierwotne plany architektoniczne. W takiej sytuacji będziemy, bowiem mieli do czynienia z tak zwaną hybrydą - pozostawimy parter murowany, a wyższe kondygnacje powstaną ze ścian prefabrykowanych firmy Wolf System. Dom taki - powstały z połączenia dwóch technik - zachowuje właściwości energooszczędne na tych kondygnacjach, które wzniesione zostały ze ścian prefabrykowanych Wolf System, dodaje Kosmała.

W przypadku domów o zaokrąglonych ścianach i stropach oraz budowli, które w założeniu mają mieć bardzo duże przeszklenia uwzględniamy dodatkowe wzmocnienia - z drewna klejonego lub stali, wyjaśnia Kosmała.

Niezależnie od tego, czy ktoś ma dopiero plan budowy domu tradycyjnego, czy już tę budowę rozpoczął, zawsze może spełnić swoje marzenie o domu modułowym. Warto zaznaczyć, że domy prefabrykowane nie tylko powstają w przeciągu 4 - 6 tygodniu, ale również odznaczają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności, dodaje ekspert z firmy Wolf System.

źródło I zdjęcie: Wolf System Sp. z o.o.