Czy są ograniczenia wielkości okna w profilu PVC?

Czy są ograniczenia wielkości okna w profilu PVC?

Okna wykonane z PVC, podobnie jak i zbudowane z innych materiałów, mają ograniczenia wymiarowe. Kupując okna, nie namawiajmy więc producenta, by wykonał dla nas jak największe skrzydło, bowiem im większe, tym większa możliwość deformacji okna. A to może się zdarzyć biorąc pod uwagę nasz zróżnicowany klimat z dużą różnicą temperatur w sezonach lato-zima.

Jakiej wielkości maksymalnie może być okno w profilu PVC?

Stałe szklenie (okno nieotwierane) może mieć wymiary 2260 x 2260 mm niezależnie od koloru profili PVC. Skrzydło okienne rozwierno-uchylne może mieć 1500 x 1500 mm. Natomiast największe skrzydło balkonowe rozwierno-uchylne powinno być nie większe niż 1000 x 2500 mm. Okno z samą tylko funkcją uchylania może mieć do 2260 mm szerokości.

Nie produkuje się większych okien, bowiem codzienna ich obsługa byłaby bardzo trudna.

Jeśli jednak chcemy zabudować oknami np. ogród zimowy, to jest to jak najbardziej możliwe w przypadku pionowych konstrukcji. Natomiast dach powinno się wykonywać z profili aluminiowych, które ulegają mniejszym odkształceniom termicznym niż profile PVC. W takim wypadku łączy się wysokie, przeszklone ściany z profili PVC z dachem wykonanym z profili aluminiowych.

opr.: Joanna Zawadzka, Veka
zdjęcie: Veka