Zdrowy i energooszczędny dom - Ściany zewnętrzne i dach

Zdrowy i energooszczędny dom - Ściany zewnętrzne i dach

W warunkach polskich domy energooszczędne najczęściej buduje się jako murowane: trój- lub dwuwarstwowe lub też szkieletowe, których konstrukcja ułatwia zastosowanie bardzo grubej izolacji termicznej. Szczególną wagę musimy także przywiązać do poprawnie wykonanej konstrukcji dachu.

Ściany zewnętrzne

Cechy ścian będą zależeć od użytych materiałów, a ich wybór jest ogromny, oraz w nie mniejszym stopniu od staranności ekipy budowlanej.

Ściany jednowarstwowe w domu energooszczędnym sprawdzą się, tylko jeśli będą wykonane z materiałów, które zapewnią współczynnik przenikania ciepła ściany na poziomie ok. 0,25 W/(m2?K). Warto również zadbać o zapewnienie reżimów technologicznych zalecanych przez producentów (niestosowanie tradycyjnej zaprawy zamiast
ciepłochronnej, itp.).

Ściany trójwarstwowe - są najlepszym rodzajem przegród, w których każda warstwa pełni ściśle określoną funkcję:

  • warstwa nośna - grubości 18-20 cm, może być wykonana np. z pustaków ceramicznych MAX (ze szczelinami ustawionymi prostopadle do długości ściany), bloków wapienno- -piaskowych, czy betonu komórkowego (najcięższych odmian), murowanych na spoiny pionowe i poziome. Zapewnia wytrzymałość, szczelność, akumulacyjność cieplną oraz bardzo dobrą izolacyjność akustyczną;
  • warstwa termoizolacyjna - grubości 20 cm, utworzona ze styropianu lub płyt wełny mineralnej gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność cieplną przegrody oraz eliminuje
    mostki termiczne;
  • warstwa osłonowa - grubości 8-12 cm, złożona z cegieł klinkierowych, wapiennopiaskowych, betonowych lub ceramicznych (często otynkowanych), zapewnia atrakcyjny wygląd budynku, a także trwałość oraz dodatkową izolacyjność akustyczną;

Ściany dwuwarstwowe - to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie przegród o mniejszej grubości niż ściany trójwarstwowe. Jednak nieco mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ściany budowane w tej technologii składają się z dwóch warstw:

  • warstwa nośna - grubości 24-29 cm, z takich samych materiałów jak w ścianach trójwarstwowych;
  • warstwa termoizolacyjna - grubości 15-20 cm, wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej; ocieplenie najczęściej chronione jest przez siatkę z włókna szklanego
    i tynk cienkowarstwowy.

Dach w budynku energooszczędnym

W typowym polskim domu jednorodzinnym straty ciepła przez rozbudowaną konstrukcję dachu lub stropodachu stanowią około 15% całkowitych strat ciepła. Dlatego też w domu energooszczędnym musimy przywiązywać szczególną wagę do poprawnie wykonanej konstrukcji dachu. Przyjrzyjmy się więc kolejnym elementom (warstwom) dachu zaczynając od góry.

Pokrycie dachu - może być wykonane z różnych dostępnych materiałów. Wszystko zależy od architekta i inwestora. Jednak najważniejsze, aby było szczelne i trwałe. Na przykład trzcina zapewnia niekonwencjonalny wygląd, a przy grubości 40 cm także doskonałą izolacyjność akustyczną. Gonty lub wióry drewniane pasują do domów w starym stylu, ale są palne. Dachówki to materiał bardzo uniwersalny, choć dość ciężki. Pokrycia z blach są lekkie i trwałe, ale nie tłumią odgłosów padającego deszczu. Wreszcie papy asfaltowe, doskonale sprawdzają się na pokryciach płaskich.

Poszycie dachu - dobiera się w zależności od rodzaju pokrycia. Wykonanie sztywnego poszycia z desek lub płyt OSB jest wymagane przy układaniu pokryć bitumicznych oraz blaszanych. Natomiast ołacenie konstrukcji, czyli przybicie drewnianych listew (łat i kontrłat) na podkładzie z folii wstępnego krycia potrzebne jest przy pokryciu
dachówkami oraz wszelkiego rodzaju płytami bitumicznymi, czy blaszanymi (blachodachówki, blachy trapezowe).

Wiatroizolacja - to inaczej folia lub membrana dachowa, najczęściej o wysokiej paroprzepuszczalności, niezbędna w domach z użytkowym poddaszem. Zabezpiecza warstwę wełny mineralnej przed deszczem lub śniegiem, który może przedostać się pod pokrycie, a jednocześnie umożliwia odparowanie wilgoci, znajdującej się w warstwie termoizolacyjnej.

Konstrukcja więźby - w domach jednorodzinnych powstaje niemal wyłącznie z bali i desek. Przeważają tradycyjne układy jętkowe i płatwiowo-kleszczowe, dostosowane do niewielkich rozpiętości budynków oraz umiarkowanych kątów nachylenia połaci. Nieco rzadziej stosowane są więźby kratownicowe, elementy klejone lub drewniane belki dwuteowe.

Izolacja termiczna - wykonywana jest niemal wyłącznie z wełny mineralnej układanej w dwóch lub trzech warstwach. W domach energooszczędnych zalecana jest grubość 25-30 cm (min. 8 cm dla pojedynczej warstwy). Ten materiał nie tylko izoluje przed stratami ciepła, także świetnie tłumi hałas, jest sprężysty, niepalny i łatwo go ułożyć pomiędzy krokwiami. Niestety, jest wrażliwy na zawilgocenie i przewiewanie przez wiatr.

Paroizolacja - to powłoka nie przepuszczająca pary wodnej. Chroni wełnę mineralną przed zawilgoceniem, a w konsekwencji przed utratą właściwości termoizolacyjnych. Najlepsza jest z folii polietylenowej z dodatkową warstwą metalu (aluminium). Ma zdolność odbijania promieniowania cieplnego z powrotem do wnętrza pomieszczeń.
Musi być układana na zakład szerokość 5-10 cm. Ważne jest również, aby wszystkie połączenia i miejsca wbicia zszywek były uszczelnione taśmą samoprzylepną.

Okładzina wewnętrzna - jest dobierana w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, gustu oraz możliwości finansowych inwestora. Może to być boazeria, ale obecnie najczęściej stosuje się płyty gipsowo-kartonowe lub mocniejsze gipsowo-włóknowe. Nie tylko tworzą gładkie powierzchnie, ale są ogniochronne, odporne na zawilgocenie oraz dobrze tłumią hałas. Na dodatek są dość sztywne, a ich grubość to tylko 10-20 mm (standardowo 12 mm, ale zalecane są grubsze lub układane w dwóch warstwach).

opr.: dr inż. Arkadiusz Węglarz
zdjęcie: Aneta Sadlik