Wykreuj elewację oraz wnętrza z klinkieru
Przede wszystkim dlatego, że coraz lepiej sprawdza się w najróżniejszych stylistykach. Współczesna cegła klinkierowa pasuje nie tylko do obiektów tradycyjnych, rustykalnych czy industrialnych - doskonale podkreśli również wystrój wnętrz współczesnych, a nawet glamour; zaś elewacje z klinkieru mogą być zarówno klasyczne, jak i bardzo nowoczesne lub po prostu? niespotykane. Żeby uzyskać tak różne efekty, wystarczy odpowiednio dobrać kolor cegieł klinkierowych, ich fakturę, format czy rodzaj wiązania. Klinkierowe wyroby oferują tu pełen wachlarz możliwości.
Kolor cegły klinkierowej
Kolor materiału to zwykle pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę inwestorzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ barwa ma silne oddziaływanie. We wnętrzach wpływa m.in. na nastrój mieszkańców: sprzyja wyciszeniu i skupieniu bądź wręcz przeciwnie - dodaje energii do działania. Z kolei na elewacji, to właśnie kolor cegły sprawia, że budynek wydaje się lekki i przyjazny, masywny i bezpieczny, bądź modny i nowoczesny.
Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów cegieł, że każdy znajdzie barwę odpowiadającą jego potrzebom. Czerwona cegła dodająca wigoru i sił na cały dzień w kuchni? Kącik do pracy przy białej cegle sprawiającej, że uwaga koncentruje się na zadaniu? Czarne wykończenie nadające elewacji szyku? Wszystko to jest możliwe - wystarczy zajrzeć na strony internetowe wiodących producentów klinkieru i wybrać jeden z kilkudziesięciu oferowanych tam wariantów. Kreując elewacje i wystrój wnętrz warto przy tym pamiętać, że cegła umożliwia wykończenie jednej powierzchni różnymi barwami. Można to zrobić mieszając dowolną liczbę kolorów i typów cegieł na jednej ścianie. Nie ma nic bardziej oryginalnego niż taka klinkierowa mozaika na zewnątrz lub wewnątrz domu.
Dobieramy fakturę cegły klinkierowej
Cegły klinkierowe mogą być gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, drapane? chyba żaden inny materiał wykończeniowy nie oferuje takiego spektrum powierzchni. Pod względem aranżacyjnym daje to nieograniczone możliwości projektantom oraz inwestorom. Łupana ściana jest niezwykle dekoracyjna - światło załamujące się we wgłębieniach przyciąga wzrok, a jej niezwykła struktura sprawia, że wszystko, co postawimy przy takiej ścianie, na zasadzie kontrastu wydaje się jeszcze gładsze. Piaskowanie pozwoli osiągnąć efekt starego muru, podobnie jak wybór cegieł ręcznie formowanych, z których każda jest ponadto inna, unikatowa. Z kolei gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych elewacji, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń lub biel), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w identycznym kolorze jak cegła.
"Diabeł tkwi w szczegółach"
Kolor i struktura to jeszcze nie koniec czynników, jakimi można żonglować wybierając klinkier. O charakterze wymurowanej powierzchni decyduje m.in. format cegieł klinkierowych - większe podkreślą rozmiar obiektu, a mniejsze przyciągną wzrok i nadadzą dekoracyjności. Wpływ na ostateczny efekt ma także rodzaj wiązania, czyli sposobu przewiązania cegieł na płaszczyźnie ściany - może być to np. bardziej swobodne wiązanie dzikie lub regularne wiązanie gotyckie, przeznaczone np. do tradycyjnych fasad. Do wyboru jest też wiązanie wozówkowe, holenderskie, krzyżowe, blokowe, wedyjskie. Ważną rolę pełni również kolor spoiny. Ten sam klinkier daje zupełnie inny efekt wizualny w zależności od tego, czy spoina jest jasna czy ciemna, wygląd elewacji zależy więc od decyzji inwestora w tym względzie. Producenci chemii budowlanej oferują dziś imponujący wybór barw zapraw. Zasada jest prosta - fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, prawie gładką powierzchnię. Kolor fugi można dobrać w hurtowni, przy pomocy wzorników lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom doboru materiałów dostępnych na stronach niektórych producentów cegieł.
źródło i zdjęcia: Röben