Nowoczesne technologie w służbie zrównoważonego rozwoju

Nowoczesne technologie w służbie zrównoważonego rozwoju

Postęp techniczny towarzyszący rozwojowi ludzkości w dużej mierze wpłynął degradująco na środowisko przyrodnicze. Skażenie powietrza, wody i gleby, malejące zasoby  naturalne to cena, którą płacimy za wygodę, jaką dają nowoczesne urządzenia. Ale jest też odwrotny trend. Coraz częściej nowoczesne technologie wykorzystywane są do celów związanych z realizowaniem idei zrównoważonego rozwoju. Pozwalają one oszczędzać energię i wodę - coraz bardziej deficytowe zasoby.

Najbardziej innowacyjne rozwiązania proekologiczne w budownictwie - gałęzi przemysłu, która zużywa ponad 40% wyprodukowanej energii  - zaprezentowane zostaną na międzynarodowej konferencji Future4Build. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce.

Liczby mówią same za siebie - w "zielonych" budynkach oszczędności w zużyciu energii osiągają poziomu 25-30%, w konsumpcji wody ok. 30% (według ogólnych analiz). Takie wyniki osiągane są dzięki dużemu współczynnikowi powierzchni zielonych, energooszczędnym systemom chłodzenia, nowoczesnemu, energooszczędnemu oświetleniu, optymalnemu doświetleniu światłem słonecznym, energooszczędnym fasadom, odzyskiwaniu wody deszczowej oraz inteligentnym systemom zarządzania budynkiem (BMS).

Rozwiązania te stosuje lider na rynku proekologicznych inwestycji komercyjnych, firma SwedeCenter: Zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa zatrzymujemy część wód opadowych - na dachach i w specjalnych zbiornikach deszczówki. Powierzchnie dachowe pokryte są tzw. zielonymi dachami, czyli powierzchnią biologicznie czynną  gromadzącą część opadów i przyczyniającą się także do lepszej izolacji termicznej budynku, mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający SwedeCenter. Takie zielone dachy są obecne nie tylko w naszych kompleksach Business Garden, z powodzeniem zostały wykorzystane również w niedawno otwartym Mera Hotel & Spa w Sopocie. Pozostała woda jest wykorzystywana do podlewania roślinności ogrodów, które zajmują znaczący procent powierzchni.

Producenci wspierani przez projektantów starają się dostarczać też inne, niespotykane wcześniej rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Obok energooszczędnych systemów wentylacyjnych stosowane są belki chłodzące. Stosujemy je coraz częściej, bo chłodząc powierzchnię zużywają znacznie mniej energii niż klasyczna klimatyzacja, relacjonuje Roger Andersson. Stosujemy też rolety i żaluzje zewnętrzne, ograniczające dopływ ciepła do pomieszczeń, dodaje. Doświadczenie firm budujących ekologicznie wykazuje bowiem, że najefektywniejsze są rozwiązania najprostsze.

Potwierdza to także generalny wykonawca wielu "zielonych" inwestycji, firma Karmar, która prostymi zabiegami osiąga duże oszczędności energii i zasobów na etapie budowy. Zaczynamy od przeszkolenia pracowników  w zakresie zasad obowiązujących na placu budowy i przeprowadzamy  spotkania instruktażowe "Tool box meeting", które mają na celu przedstawianie różnych aspektów środowiskowych związanych z budową. mówi Jakub Komala, inżynier ds. BREEM. O potrzebie oszczędnego korzystania z wody, prądu czy papieru przypominają specjalne tabliczki , ale nie pozostawiamy tych kwestii bez kontroli. Znaczące oszczędności wody można osiągnąć dzięki tak prostym działaniom jak zamontowanie wodomierzy pozwalających kontrolować zużycie wody i podwójnych spłuczek w toaletach. Zamiast odkręcanych kranów, prysznicy i pisuarów stosujemy te z przyciskami i montujemy szczotki i myjki butów przed wejściem do biura budowy, dzięki czemu można zaoszczędzić wodę przy sprzątaniu.

Firma z uwagą podchodzi także do korzystania z energii elektrycznej. Na swoich budowach Karmar stosuje rozgałęziacze z wyłącznikami, aby na koniec dnia można było odłączyć cały sprzęt elektroniczny, lampy fluorescencyjne i żarówki energooszczędne w biurze budowy, czujki ruchu w toaletach włączające światło, automatyczne suszarki do rąk, oświetlenie strefowe pozwalające oświetlić tylko część pomieszczenia, klimatyzację  z ustawieniem czasowym, które wyłącza urządzenie w nocy.

Dzięki konsekwentnemu realizowaniu strategii mającej na celu budowanie opartej na zaufaniu relacji z klientem oraz zwiększenie kontroli nad ryzykiem, jakie działania budowlane niosą dla środowiska i społeczeństwa, Karmar stał się pionierem wśród firm wykonawczych.

Karmar, SwedeCenter i wielu innych liderów branży, jak m.in. Daikin, Osram podzielą się swoim know how w trakcie konferencji Future4Build, na innowacyjnej platformie biznesowej łączącej wszystkie sektory odpowiadające za przyszłość budownictwa. Wystawcy zaprezentują też szeroki przekrój nowoczesnych technologii wykorzystywanych w służbie zrównoważonego rozwoju. W ciągu dwóch dni wypełnionych panelami dyskusyjnymi, prezentacjami i warsztatami, dizajnerzy, liderzy branży oraz eksperci o światowej renomie, pokażą gdzie, i jakimi metodami, osiągać oszczędności w procesie inwestycyjnym. Dla dobra biznesu i dla dobra środowiska.

źródło i zdjęcia: www.future4build.com