Ściany jednowarstwowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Ściany jednowarstwowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Ściany jednowarstwowe to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, zużywamy bowiem mniej materiałów budowlanych, mniej zapraw spoinowych, szybciej budujemy. Ściany takie stawia się najszybciej, bo są gotowe od razu po wymurowaniu. Warstwa nośna pełni w nich jednocześnie funkcję izolacyjną i osłonową, a wykończenie elewacji polega jedynie na otynkowaniu i ewentualnie pomalowaniu.

Jedną z zalet ściany jednowarstwowej jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego H+H to również duża precyzja budowania. Nie ma tu miejsca na błędy. Jest to zdecydowanie zaleta, ale uwaga - decydując się na ścianę jednowarstwową, trzeba szczególnie zadbać o wybór rzetelnej firmy budowlanej. Jeśli inwestor zdecyduje się na budowanie ścian własnymi siłami, to firma H+H zapewnia nieodpłatne szkolenie na budowie oraz kontrolę budowy na poszczególnych etapach.

Do budowy ścian jednowarstwowych polecany jest beton komórkowy H+H w klasach gęstości 300, 350 i 400 kg/m3, o najwyższej izolacyjności cieplnej i współczynniku przenikania ciepła ściany U niższym od 0,25 W/(m2K). Murowanie bloczkami H+H przyspiesza ich konstrukcja na pióro-wpust oraz uchwyty montażowe ułatwiające przenoszenie elementów. Do murowania na cienkowarstwową zaprawę klejową nadają się tylko bloczki kategorii TLMB o najwyższej dokładności wymiarowej.

źródło: H+H