Jak zbudować zdrowy dom dla alergika? Oto sprawdzone sposoby

Jak zbudować zdrowy dom dla alergika? Oto sprawdzone sposoby

Alergicy drżą na myśl o wychodzeniu z domu wiosną, w okresie największego pylenia. Tymczasem we własnych czterech ścianach czyha na nich równie wiele zagrożeń. I to przez cały rok. Mało kto zawraca sobie głowę przystosowaniem domu do potrzeb alergików już na poziomie projektowania. Tymczasem podjęte wówczas decyzje mogą być kluczowe dla ich zdrowia.

Osoby cierpiące na uczulenia wziewne powinny zwracać uwagę na to, jakie rośliny występują w okolicach ich działki, podpowiada Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz. Należałoby też unikać rozmoczonych gruntów, bo duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które są alergizujące.

Niedbałe przygotowanie architektoniczne grozi więc ciągłym katarem i łzawieniem oczu we własnym domu nawet zimą. Jak można temu zaradzić?

Jak wybudować dom odporny na alergeny?

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych porad, które ułatwią życie alergikom:

  • O zdrowie powinniśmy zadbać od podstaw, a zatem fundamentów - najlepszym wyborem będzie betonowa wylewka, bo dzięki niej unikniemy wilgotnej piwnicy, a zatem i pleśni.
  • W gotowym mieszkaniu otoczymy się dywanami, tapicerowanymi meblami, książkami i dziecięcymi zabawkami: wszystkie te gadżety łatwo zbierają kurz, w którym żyją roztocza wywołujące reakcje alergiczne. Podłogi najlepiej wyłożyć łupkiem, a ściany pokryć farbami fotokataliktycznymi, które nie tylko nie zawierają substancji uczulających, ale w dodatku ograniczają rozwój drobnoustrojów.
  • Dla urozmaicenia warto się też zastanowić nad korkiem podłogowym i ściennym (również w formie tapet), który się nie kurzy, nie wchłania wilgoci, a przede wszystkim jest odporny na pleśń.
  • W łazience spokój ducha (i dróg oddechowych) zapewnią nam ceramika w połączeniu z emaliowanym metalem.

Nie zapomnijmy przewietrzyć wnętrz

Jednak nawet najbardziej przyjazne materiały nic nie pomogą, jeżeli nie zadbamy o najważniejsze: właściwą wentylację! Nowoczesne okna są tak szczelne, że wymiana powietrza odbywa się rzadziej niż raz na godzinę. W połączeniu z coraz lepszym ogrzewaniem dostajemy wówczas pomieszczenia, których niezdrowa atmosfera sprzyja rozwojowi astmy u małych dzieci. Żeby temu zapobiec, moglibyśmy po prostu szeroko otwierać okna, ale wtedy cała koncepcja energooszczędnego budownictwa wydaje się pozbawiona sensu. Dlatego dobre rozwiązanie to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna. Choć jest to kosztowna inwestycja, niesie ze sobą same korzyści - odzyskuje sporą ilość ciepła z powietrza usuwanego z mieszkania, a równocześnie zatrzymuje zanieczyszczenia z zewnątrz.

Warto zapoznać się z projektami na stronie http://www.dobredomy.pl/projekty/, a potem dopasować jeden z nich do potrzeb alergika. Po takich przygotowaniach nawet wiosenne pyłki nie są straszne, bo można schronić się przed nimi we własnym, bezpiecznym domu.

źródło: Dobre Domy
zdjęcie: Susan