Docieplanie podłogi parteru

Docieplanie podłogi parteru

Sposób docieplania zależy od tego, czy na parterze jest podłoga na gruncie, czy też strop nad piwnicą albo nad gruntem. Niedocieplona podłoga parteru to nie tylko zwiększone straty energii, ale też znaczny dyskomfort dla mieszkańców domu: chłód przy podłodze, a także temperatura jej samej powodują odczucie zimna, mimo że w pomieszczeniu działa ogrzewanie.

Ocieplenie stropu nad piwnicą. Jest stosunkowo proste: polega na zamocowaniu materiału izolacyjnego od spodu tego stropu. Najlepiej użyć do tego celu płyt styropianowych odmiany EPS 70-040 grubości przynajmniej 6 cm. Należy je przykleić zaprawą klejową do stropu, i dodatkowo zamocować specjalnymi kołkami (4 szt./m2).

Wykończenie ocieplonych stropów dostosowuje się do sposobu użytkowania pomieszczeń w piwnicy i związanych z tym wymagań estetycznych: można nałożyć na płyty wyrównującą warstwę zaprawy klejowej i tak przygotowane powierzchnie pomalować, można też przykleić do płyt siatkę z włókna szklanego, a następnie je otynkować i pomalować.

Aby w ociepleniu nie zostały mostki termiczne, należy starannie uszczelnić miejsca, w których przez strop przechodzą rury. Najlepiej użyć do tego celu pianki poliuretanowej. Warto uszczelnić także drzwi prowadzące do piwnicy (przyklejając gumowe uszczelki), a jeśli w podpiwniczeniu znajduje się garaż, ocieplić też jego bramę. Wszystkie te działania doprowadzą do podniesienia się temperatury w piwnicy, a zatem zmniejszą straty ciepła.

Ocieplenie podłogi na gruncie. Jest znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż ocieplenie stropu nad piwnicą.

  • Stropy betonowe - cieplenie takiego stropu będzie szczególnie trudne, jeśli podłoga betonowa ułożona jest na warstwie żużla lub innego materiału o słabej termoizolacyjności. Aby skutecznie ocieplić taką podłogę, trzeba by na niej ułożyć płyty grubości przynajmniej 20 cm ze styropianu EPS 100-038 lub z polistyrenu ekstrudowanego. Spowodowałoby to znaczne podniesienie się poziomu podłogi, a więc zmniejszenie wysokości pomieszczeń i otworów drzwiowych - (konieczność skracania wszystkich skrzydeł drzwiowych). Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc rozebranie takiej podłogi wraz z jej mało skuteczną izolacją, wybetonowanie nowej płyty i ocieplenie podłogi płytami styropianowych grubości 20 cm.
  • Stropy drewniane - stropy z desek na legarach opartych na słupkach ceglanych lub betonowych najlepiej rozebrać. Po ich rozebraniu zostaje przeważnie wystarczającą ilość miejsca na ułożenie ocieplenia, a następnie - betonowej podłogi na gruncie oraz warstw wyrównawczych pod dowolne wykończenie.

opr.: Redakcja