Zastosowanie cegieł ogniotrwałych. Na co zwrócić uwagę?

Zastosowanie cegieł ogniotrwałych. Na co zwrócić uwagę?

Jednym z najpopularniejszych materiałów ogniotrwałych jest szamot, czyli materiał ceramiczny powstały przez wypalenie gliny bądź łupków. Ze względu na surowiec i proces produkcji wyroby szamotowe cechuje duża odporność na wysokie temperatury. Cegły szamotowe to niezastąpiony budulec pieców, kominków czy palenisk. Do czego można wykorzystać cegły szamotowe i jak z nich budować w sposób bezpieczny i trwały?

Cegły szamotowe wyrabia się z glin ogniotrwałych. Mieli się je, wypieka, a następnie miesza z gliną plastyczną, formuje, suszy i wypieka w odpowiedniej temperaturze. Odpowiednio przeprowadzony proces produkcji sprawia, że cegły są odporne na wahania i bardzo wysokie temperatury, dużo ponad 1000°C.

 

Zastosowanie cegieł ogniotrwałych

Właściwości cegieł szamotowych sprawiają, że są stosowane w pracach zduńskich. Do czego konkretnie? Podstawowe zastosowanie cegieł szamotowych to budowa kominków i różnego rodzaju pieców: grzewczych, do pizzy, do nagrzewania czy wkładów grzewczych. Stosuje się także przy tworzeniu wolnostojących systemów kominowych, zabudowy palenisk pieców kuchennych, zduńskich, piekarniczych oraz kominków domowych i grilli ogrodowych. Wykorzystuje się je także w budownictwie przemysłowym, wszędzie tam gdzie mogą występować bardzo wysokie temperatury.

Przeczytaj także: Kominy tradycyjne z cegły

Rodzaje cegieł ogniotrwałych

Cegły szamotowe występują nie tylko w tradycyjnym rozmiarze 230 x 114 x 64 mm. także 230 x 114 x 32mm. Występują także cegły w kształcie litery L. Są cegły szamotowe w klasycznym kolorze, ale też kolorowe - białe, czarne, czerwone, brązowe czy żółte.

Innym rodzajem wyrobu z szamotu, o właściwościach podobnych do cegieł szamotowych, są szamotowe płyty akumulacyjne przeznaczone do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami akumulacyjnymi i przewodnictwem cieplnym. Ciepło z nagrzanych płyt jest wypromieniowywane do pomieszczenia. Mają dużo większy rozmiar niż cegły: 700 x 400 x 30 mm a nawet 1000 x 500 x 30 mm. Z kolei do budowy komina przydatne są szamotowe kręgi akumulacyjne do montowania wzdłuż stalowej rury dymowej, nad wkładem kominka.

Bardzo popularnym produktem jest także Formowana Cegła Szamotowa Vitcas MF z najwyższej jakości składników, odpornych na działanie wysokiej temperatury (do 1600°C), a także glinek wiążących. Wszystko to sprawia, że produkt może być formowany w dowolny kształt, dlatego można go użyć do naprawy uszkodzonych cegieł szamotowych, mówi ekspert z firmy Vitcas.

Łączenie cegieł ogniotrwałych

Cegły szamotowe nie powinny być łączone za pomocą tradycyjnych produktów. Powinno się do nich stosować cementy i kleje ognioodporne, np. Klej Ognioodporny Vitcas HB 10 lub HB 60, mówi ekspert z firmy Vitcas. Klej jest nierozpuszczalny w wodzie i nie wymaga podgrzewania, by szybciej wiązał. Produkt jest nie tylko odporny na temperaturę do 1200°C, ale także podobnie jak cegły szamotowe na działanie deszczu i mrozu, więc może być stosowany na zewnątrz.

Do łączenia cegieł szamotowych można także wykorzystać ognioodporną zaprawę murarską w postaci gotowej do użycia mieszanki cementu ogniotrwałego, nie wymagającej dodatku wody. Jest odporna na działanie temperatury do 1400°C. Zaprawa Murarska VITCAS HM przeznaczona jest do użytku w pomieszczeniach, z wyjątkiem wilgotnych i mokrych.

źródło i zdjęcie: VITCAS POLSKA

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT