Historia betonu komórkowego

Historia betonu komórkowego

Mówi się, że powstanie betonu komórkowego jest wynikiem poszukiwań nowego budulca, który uchroniłby lasy przed zbyt intensywnym wyrębem. Zaczęło się to w Szwecji, gdzie drewno stanowiło podstawowy materiał budowlany do wznoszenia domów.

W roku 1929 właśnie w Szwecji rozpoczęła się produkcja betonu komórkowego na skalę przemysłową. Choć już pod koniec XIX wieku powstały pierwsze opracowania podstawowych zasad jego wytwarzania, a pierwsze patenty zarejestrowano w 1890 r. w Niemczech. Materiał ten zyskał wielu zwolenników, tym bardziej, że jest to budulec naturalny, może nie aż tak jak drewno, ale jednak - składa się bowiem z piasku, wody, wapna i cementu.

W Polsce już w 1949 r. w wytwórni cegły silikatowej w Redzie uruchomiono pierwszą eksperymentalną produkcję betonu komórkowego. Dziś jest kilku wiodących producentów, którzy sprzedają swoje produkty w Polsce. Jednym z nich jest duńska firma H+H. Grupa H+H została założona 1909 r. i do dziś jej siedziba znajduje się w Kopenhadze. Do Polski firma weszła w 2006 r. i produkuje beton komórkowy w zakładach w Warszawie, Lidzbarku, Puławach, Gorzkowicach, Redzie i Żelisławicach.

źródło i zdjęcie: H+H