Izolacja akustyczna ścian z betonu komórkowego

Izolacja akustyczna ścian z betonu komórkowego

Nadmierny hałas to nasz wróg. Rozdrażnienie, napięcie, bóle głowy, problemy z koncentracją to tylko niektóre negatywne efekty przebywania w zbyt dużym hałasie. Jesteśmy narażeni na silne bodźce akustyczne na ulicy, w sklepach, ale i w miejscach pracy - szczególnie tzw. open space. Ale i w domu, usytuowanym w pobliżu ruchliwej ulicy, często żyjemy w otoczeniu hałasu przekraczającego 55 dB w ciągu dnia, a ponad 30 dB w nocy. Stąd tak istotna jest dbałość o odpowiednią izolacyjność akustyczną budynków, w których mieszkamy. Wpływają na nią mury oraz okna, jakie są w tych murach zainstalowane.

Izolacyjność akustyczna ścian to stopień, w jakim tłumią dźwięki przechodzące do pomieszczeń. Określają ją wskaźniki R A1 dla ścian wewnętrznych oraz R A2 dla ścian zewnętrznych. Trzeba wiedzieć, że, dla przykładu, jeśli na zewnątrz budynku hałas w ciągu dnia przekracza 71 dB, to ściany zewnętrzne z oknami powinny mieć RA2 45 dB, ściany pełne bez okien 48 dB. Jeśli zaś chodzi o ściany wewnętrzne w budynkach wielorodzinnych, to przegrody między mieszkaniami muszą mieć RA1 50 dB, ale pomiędzy pokojami w obrębie jednego mieszkaniu już tylko ok. 30 dB.

Jak wygląda izolacyjność akustyczna ścian z betonu komórkowego?

Dla ścian zewnętrznych w budynkach, w otoczeniu których hałas nie przekracza 65 dB w ciągu dnia i 55 dB w nocy, wystarczają  ściany jednorodne o grubości 240 mm wykonane z bloczków nawet klasy odmiany 300. Ściany wewnętrzne między mieszkaniami należy wybudować jako ściany podwójne z bloczków klasy 600 lub 700.

Wewnątrz mieszkania wystarczy ściana o grubości 115 mm (pomiędzy pokojami a pomieszczeniami sanitarnymi) oraz 60 mm w pozostałych miejscach. Ściany działowe najlepiej wykonywać z bloczków klasy 500 lub wyższej.

źródło: H+H