Budowa domu zimą. O czym trzeba pamiętać?
Zima nie jest szczytem sezonu budowlanego - wprost przeciwnie. Dlatego łatwiej w tym czasie o dobrą ekipę budowlaną. To niezmiernie ważna kwestia, właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na prowadzenie prac pod koniec roku czy też na jego początku.
Jakie prace można wykonywać w czasie zimy?
Kopanie fundamentów zimą nie jest najlepszym pomysłem ze względu na zamarzniętą ziemię - takie prace najlepiej zakończyć jesienią. Jeżeli jednak budowa została doprowadzona do stanu surowego zamkniętego, wówczas mróz nie stanowi niemal żadnego problemu.
Z powodzeniem możemy przeprowadzić większość prac wykończeniowych, w tym tzw. prace mokre (czyli kładzenie tynków czy wylewanie podłóg). Warunkiem jest utrzymanie temperatury dodatniej - dlatego konieczne okaże się ogrzewanie, choćby przenośne.
Na jakie prace budowlane możemy pozwolić sobie zimą? Na pewno:
- stawianie ścian działowych,
- tynkowanie,
- kładzenie płytek czy paneli,
- prace instalatorskie,
- ocieplanie elewacji (ale tylko styropianem, nie wełną).
Ważne jest, aby stosować materiały (kleje, tynki, zaprawy), które są przystosowane do niskich temperatur. Należy unikać zapraw wapiennych - zawierają one bowiem dużo wody. Zamiast tego warto używać zapraw, w których znajduje się cement.
Jak zabezpieczyć budowę na okres zimy?
Co jednak, gdy nasz dom nie został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego i nie sposób przeprowadzać w nim prac wykończeniowych? Wówczas należy odpowiednio zabezpieczyć poszczególne elementy oraz materiały dotąd niewykorzystane, aby nie uległy zniszczeniu, co narazi nas na dodatkowe koszty.
- Podstawową kwestią jest zabezpieczenie fundamentów - na ich wytrzymałość mają bowiem wpływ niska temperatura, śnieg i woda. Skuteczną ochroną będą: słomiane maty utrzymujące ciepło, folia budowlana zapobiegająca zawilgotnieniu, a także przysypanie wszystkiego ziemią.
- Jeśli mamy już podciągniętą kanalizację do domu, musimy spuścić z niej wodę, aby wahania temperatur (które są nieuchronne zimą) nie rozsadziły rur.
- W stanie surowym otwartym nasz dom nie ma okien, drzwi i podłóg. Dlatego należy wszelkie wloty zamknąć - na przykład folią lub deskami. Trzeba tylko zapewnić swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz, dlatego pozostawmy niewielkie szczeliny w tej ochronie.
Więcej o postępowaniu na budowie zimą dowiesz się z poradnika pracowni Dobre Domy.
źródło i zdjęcie: Dobre Domy