Okna na lata. Jak je wybrać?

Okna na lata. Jak je wybrać?

Oferta stolarki okiennej jest dziś bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród wielu rozwiązań, różniących się parametrami i ceną. Ważne, aby decyzja o zakupie konkretnego produktu była przemyślana oraz uwzględniała nasze potrzeby i specyfikę budynku, w którym zamontowane będą okna. Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby zakupiony wyrób dobrze nam służył i spełniał swoją funkcję?

Kluczowym aspektem wpływającym na eksploatację okna jest współczynnik przenikania ciepła, opisywany jako Uw. Na jego wartość składa się m.in. wielkość współczynnika przenikania ciepła dla szyby (Ug) oraz dla ramy okiennej (Uf). Rolę tego parametru uświadomimy sobie, jeśli będziemy wiedzieć, że okno odpowiada za 15-25% strat ciepła w całym budynku. Odpowiednio dobrana stolarka okienna może więc znacznie ograniczyć ucieczkę energii cieplnej oraz zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna powinna być zawsze podawana w odniesieniu do konkretnego okna np. o wymiarach referencyjnych, mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. To pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki, uzupełnia. Tymczasem wielu producentów unika tej przejrzystej metody informacji i podaje parametr Uw bez odniesienia do konkretnych wymiarów okna, co może wprowadzać w błąd potencjalnego odbiorcę.

Klasa energetyczna okna powinna być potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. W przypadku stolarki okiennej marki MS więcej niż OKNA są to etykiety energetyczne wydane przez prestiżowy, niemiecki Instytut Techniki Okiennej IFT Rosenheim, świadczące o wysokiej energooszczędności tych produktów.

Estetyka okien też ma znacznie

Okna nie są dziś jedynie funkcjonalnym dodatkiem do budynku. Konsumenci wybierać mogą z okien o różnych rozmiarach i kształtach. Umiejętnie dobranie kolorystyki i stolarki okiennej do barw elewacji - to z kolei recepta na to, by kompletnie zmienić i uatrakcyjnić wygląd budynku.

Okna ze względu na swój długi okres funkcjonowania jako stały element wnętrza i budynku, zawsze miały raczej uniwersalny, ponadczasowy charakter. Klasyczna okienna biel to wyraźny tego dowód, mówi Kinga Potocka z firmy MS więcej niż OKNA. Z biegiem lat i zmianą naszych przyzwyczajeń oraz sposobu urządzenia wnętrz nasze podejście do wzornictwa okien ewoluuje. Przede wszystkim, obecnie okna często są znacznie bardziej wyeksponowane - nie zasłaniamy ich ciężkimi firanami i zasłonami. Muszą więc być bardzo estetyczne i skomponowane z innymi stałymi elementami, takimi jak podłoga czy elewacja.

Jakie barwy mogą mieć okna, przez które chcemy dziś patrzeć na świat? Paleta dostępnych możliwości jest ogromna. Oferta kolorystyczna firmy MS więcej niż OKNA - dla przykładu, obejmuje ponad 40 wzorów w różnych tonacjach i wzorach. Do wyboru mamy całą paletę - od bieli, przez dekory drewnopodobne, po ciemne szarości, które można w dowolny sposób komponować z kolorystyką i charakterem elewacji budynku.

Świadomy konsument

Od okna oczekujemy bezproblemowej, długotrwałej i wygodnej eksploatacji. Renomowani producenci stolarki okiennej, pewni wysokiej jakości swoich rozwiązań proponują konsumentom gwarancję, którą dodatkowo można wydłużyć. Taką możliwość daje np. marka MS więcej niż OKNA, która umożliwia przedłużenie gwarancji z 5 do 7 lat. Aby cieszyć się komfortem ciepłych, trwałych i estetycznych okien, należy również zadbać o ich odpowiedni montaż. Najlepiej powierzyć go profesjonalnej ekipie, rekomendowanej przez producenta lub punkt sprzedaży, w którym zakupiliśmy stolarkę okienną. Wykwalifikowani serwisanci powinni również dokonać regulacji i przeglądu okien po kilku latach ich użytkowania.

Aby nasz wybór był w pełni satysfakcjonujący, warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z zagadnieniami stolarki okiennej. Poszukiwania informacji na internetowych portalach o tematyce budowlanej czy zasięgnięcie opinii ekspertów, do których możemy się zwrócić poprzez elektroniczny formularz pozwoli nam poszerzyć wiedzę i świadomie podjąć decyzję zakupową.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA