Wymiana elewacji - wybór materiału, formalności

Wymiana elewacji - wybór materiału, formalności

Koniec wiosny i początek lata to zalecany czas na montaż lub wymianę elewacji. W tym roku pogoda jest wyjątkowo stabilna - niewielkie opady, stała temperatura, brak silnych wiatrów - a co za tym idzie korzystna do przeprowadzenia remontu. O czym warto pamiętać przed startem prac budowlanych?

Jak często odnawiać elewację?

Według fachowców remont elewacji warto przeprowadzać średnio raz na 10 lat. Ten okres może być krótszy, zwłaszcza, jeśli dom usytuowany jest od słonecznej strony, blisko ruchliwej ulicy, zakładów przemysłowych czy budynków opalanych węglem. Bezwzględnym czynnikiem przemawiającym za jak najszybszym rozpoczęciem remontu są straty ciepła w budynku, czyli tzw. mostki termiczne wynikające z niewłaściwej izolacji. Wymiana elewacji jest wtedy jednym z kilku etapów termomodernizacji.

Remont elewacji a pogoda

Zgodnie ze sztuką budowlaną takie prace najlepiej zaplanować na koniec wiosny i początek lata. To dobry okres, ponieważ charakteryzuje się niewielkimi opadami, niską wilgotnością powietrza i średnim nasłonecznieniem. Przeszkodą w prowadzeniu prac są ulewy, silny wiatr i intensywne słońce. W optymalnych warunkach temperatura nie powinna przekraczać 25°C. Jeśli jest cieplej, prace warto rozpoczynać wcześnie rano, przerywać w południe i kończyć wieczorem. Dobrze jest również osłaniać ściany specjalnymi siatkami zmniejszającymi dopływ ciepła.

Jaki materiał na elewację?

Remont elewacji to czas na odświeżenie wyglądu, co może się wiązać również z wymianą materiału elewacyjnego lub dodatkowymi zdobieniami. Dostępność nowoczesnych rozwiązań jest znacznie większa niż kilka czy kilkanaście lat temu. Zamiast drewnianych desek, które dobrze się prezentują, ale są kłopotliwe w utrzymaniu, można dziś sięgnąć po innowacyjne deski CEDRAL wykonane z włóknocementu. Materiał ten z wyglądu przypomina drewno, jednak jest znacznie trwalszy, odporny na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji. Deski CEDRAL dostępne są w blisko 30 różnych kolorach, a ich montaż jest tak prosty, że nie wymaga pomocy fachowców. Deska może być stosowana do wykończeń: fasad, szczytów, okiennic, podsufitów lub kominów. CEDRAL sprawdza się̨ również̇ jako elementy ogrodzeń, parkanów lub wykończeń pasów okołookiennych.

Remont elewacji - wymagane formalności

Wymiana elewacji w domach jednorodzinnych nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń. Są one koniecznie jedynie w przypadku budynków zabytkowych lub wyższych niż 12 m. Niezbędne jest jedynie zgłoszenie prac w wydziale architektury starostwa. Po trzech tygodniach od zgłoszenia można przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych.

źródło i zdjęcie: Cedral