Jak znaleźć idealny projekt domu o prostej bryle i w elke - sprawdź nasz poradnik

Jak znaleźć idealny projekt domu o prostej bryle i w elke - sprawdź nasz poradnik

Własny dom to zazwyczaj największa inwestycja naszego życia, dlatego tak często pochodzimy do niej z wyjątkowo dużą rozwagą. Pytamy znajomych, szukamy porad w sieci, konsultujemy się ze specjalistami, by w efekcie stać się w posiadaniu takiej nieruchomości, z której będziemy zadowoleni przez wiele lat.

Zakup mieszkania jest trudnym zadaniem, ponieważ każdy z nas ma pewne wymagania oraz zazwyczaj również ograniczone środki finansowe. Dodatkowo wybierając konkretną nieruchomość musimy również brać pod uwagę innych domowników, którzy także mają określone potrzeby i marzenia. W związku z tym pojawia się pytanie: Jak znaleźć idealny projekt domu, który będzie odpowiadał wszystkim członkom rodziny?

Recepta na stworzenie doskonałego projektu domu

Najprostszą metodą, która zagwarantuje nam, że stworzymy idealny projekt domu jest przeglądnięcie gotowych ofert. Na ich podstawie jesteśmy w stanie szybko zorientować się, jakie kwestie są dla nas istotne, a z czego możemy zrezygnować. Dodatkowo warto przemyśleć docelowy metraż domu, biorąc pod uwagę również to, jak długo planujemy w nim mieszkać. Należy pamiętać, że w przyszłości, gdy już będziemy na emeryturze, a dzieci wyfruną z gniazda, ogromny dom może być dla nas uciążliwy, ponieważ przysporzy wielu problemów, np. z utrzymaniem go w czystości.

Detale, które mają bardzo duże znaczenie

Dodatkowo należy przemyśleć czy potrzebujemy garaż i piwnice, czy może zdecydujemy się parkować na ogrodzie a zbędne bibeloty schowamy na poddaszu. Nie trzeba dodawać, że równie istotną decyzją jest ustalenie bryły domu, która powinna być spójna z planem zagospodarowania ogrodu i modelem bramy i ogrodzenia. W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć piękną, przemyślaną kompozycję, z której będziemy dumni przez wiele lat.

Istotne jest także wybranie rozmieszczenia i ilości pokoi, co również jest związane z koniecznością zadeklarowania się, czy wolimy dom jednopoziomowy czy wręcz przeciwnie. Ilość pokoi wpłynie też na decyzję o metrażu.

Czy opłaca się kupować projekt domu przez Internet?

Mając ustalone podstawowe wytyczne dotyczące naszego domu, możemy przystąpić do projektu. Nie musimy robić go od zera, ponieważ zazwyczaj jest to bardzo kosztowne, czasochłonne i problematyczne. Zdecydowanie prostszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu. W sieci aż roi się od takich ofert, dlatego możemy przebierać nawet w tysiącach projektów spełniających oczekiwania nasze i naszej rodziny. Takie projekty są dobrze dopracowane, co ogranicza ryzyko wystąpienia przeróżnych problemów na etapie budowy. Dodatkowo pozwalają przyspieszyć załatwianie wszelkich niezbędnych pozwoleń.

Mając gotowy projekt domu, możemy od razu przystąpić do oszacowania dokładnych kosztów całej inwestycji, związanych nie tylko z zakupem materiałów, ale również z robocizną. Dlatego uważa się, że po wybraniu projektu domu cała praca nabiera tempa, ponieważ zaczynamy mieć obrany kierunek działania.

Osobom zainteresowanym zakupem gotowego projektu domu polecamy oferty profesjonalnych i doświadczonych firm. Doskonałym przykładem jest domoweklimaty.pl. Na stronie można zapoznać się z wieloma projektami różnego rodzaju domów, począwszy od parterowych, poprzez energooszczędne, drewniane, przystosowane do wąskiej działki, tanie, aż na typowych dworkach kończąc. Domowe Klimaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród internautów, ponieważ gwarantują nie tylko ciekawe projekty, ale również przystępną cenę.

Domy tradycyjne w trzech odsłonach - prosta bryła = łatwa budowa

Budowa domu to bardzo duży wydatek oraz mnóstwo pracy, zwłaszcza jeśli budynek powstaje w systemie gospodarczym. W takiej sytuacji najlepiej postawić na prostą bryłę, ponieważ wtedy budowa jest znacznie łatwiejsza. Nieskomplikowana forma oraz prosta konstrukcja mają również inne zalety – otóż takie obiekty można zrealizować stosunkowo tanim kosztem. Do tego są one funkcjonalne i spełniają założenia energooszczędności.

Prosta bryła a budownictwo nowoczesne

Tradycyjne domy wcale nie muszą być drogie w budowie, dlatego wybierając projekt, warto zwrócić szczególną uwagę na bryłę budynku. Najlepiej, jeśli jest ona jak najprostsza, ponieważ wówczas budowa jest łatwiejsza, a koszty mniejsze. Proste bryły są szczególnie doceniane w budownictwie nowoczesnym. Dobrze, gdy dom kształtem jak najbardziej przypomina prostopadłościan, a jego dach jest dwuspadowy. W taki sposób najczęściej projektowane są domy parterowe z użytkowym poddaszem – ich powierzchnia zwykle nie przekracza 120 mkw.

Takie rozwiązania łączą w sobie funkcjonalność, energooszczędność oraz innowacyjność, a jednocześnie obiekty wyglądają jak typowe, tradycyjne domy. Najlepsze są łatwe w budowie, nowoczesne gotowe projekty domów znajdziesz na domoweklimaty.pl Znalezienie domów o prostej bryle i nieskomplikowanych w budowie jest naprawdę łatwe, choć warto oczywiście określić swoje wymagania.

Jak wyglądają projekty domów o prostej bryle?

Cechą charakterystyczną domów, które są łatwe w budowie, jest prosta, zwarta bryła budynku. Oznacza to, że bryła budynku musi stanowić jednolitą całość. W projektach najczęściej zakłada się, że pomieszczenia są rozmieszczone asymetrycznie. Do wykończenia zalecane są materiały naturalne, a nawet surowe, typu drewno i kamień. W przypadku, gdy dom ma być energooszczędny, dodatkowo w projekcie uwzględnione są duże ilości przeszkleń, których celem jest doświetlanie pomieszczeń.

W projektach domów o prostej bryle stawia się na minimalizm. Kuchnia jest zwykle połączona z salonem, a ilość korytarzy znacznie zredukowana. Do budowy wykorzystywane są nowoczesne technologie oraz wysokiej jakości materiały, dzięki którym budynki są nie tylko energooszczędne i trwałe, ale także estetyczne i bardzo proste w budowie. W wielu takich obiektach stosuje się nowoczesne systemy zarządzania, pozwalające na sterowanie urządzeniami w domu np. za pomocą telefonu komórkowego.

Projekty domów o prostych bryłach

Typowy dom, który jest łatwy w budowie, to obiekt z użytkowym poddaszem, o bryle przypominającej prostokąt i z dwuspadowym dachem. W tego typu projektach na dole znajduje się zwykle salon połączony z kuchnią, a na górze dwie lub trzy sypialnie. Obiekt może być wyposażony w garaż, jednak zwykle zalecane jest postawienie wiaty.

Jeszcze łatwiejszy w budowie będzie dom parterowy bez użytkowego poddasza o prostej, prostokątnej bryle i dwuspadowym dachu. W takim obiekcie wszystkie pokoje znajdują się na parterze. Nieco więcej pracy wymaga realizacja projektu domu parterowego bez użytkowego poddasza, ale z garażem. Wówczas także stosowany jest dach dwuspadowy, ale bryła budynku jest rozszerzona o pomieszczenie przeznaczone na garaż.

Prosta bryła domu w elke, czyli jak funkcjonalnie rozplanować przestrzeń w domu w kształcie litery L?

Coraz więcej osób, którym zależy na funkcjonalnym domu z dużą liczbą źródeł naturalnego światła, wybiera projekty mieszkań w kształcie litery L. Tego typu rozwiązania łączą nie tylko nowoczesność i tradycję, ale również dobrze doświetlone pokoje i optyczne powiększenie przestrzeni użytkowej. W tym artykule zdradzimy, jak zaprojektować dom w kształcie elki, by spełniał on nasze wymogi i przy tym był naprawdę efektywnie zaplanowany.

 

Dlaczego domy w kształcie litery L są popularne?

Zazwyczaj decyzja o chęci budowy domu w kształcie elki zapada, gdy chcemy, by mieszkanie było dobrze oświetlone i ustawne. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu pomieszczeń, dom w L jest nie tylko nowoczesny, ale i efektywny.

To z kolei przekłada się na trendy architektoniczne – większość osób wybiera taki projekt, by dom był dla nich jak najlepiej urządzony i "poręczny". Architekci za to starają się tak rozrysować układ mieszkania, by mimo sztywnej zasady elki, był indywidualnie dopasowany do każdej osoby.

Poza tym taki układ domu daje nam możliwość podziału go na dwie strefy. Nocna, czyli sypialnia, łazienka i garderoba oraz dzienna, czyli salon, kuchnia lub jadalnia. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu mamy odpowiednią ilość światła. Co ciekawe, to dobre rozwiązanie szczególnie latem. Gdy nasza sypialnia znajdzie się od strony północnej, będzie nam chłodniej. Z kolei to przełoży się na komfort snu.

O czym pamiętać projektując dom w kształcie elki?

Wiele osób decyduje się na dom w kształcie elki, ponieważ jego układ sprzyja zaprojektowaniu przydomowego garażu, niewidocznego z zewnątrz, czyli od strony bramy. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ wtedy dom pięknie wpasuje się w krajobraz ogrodu i otoczenia, a drzwi garażowe lub auto zaparkowane tuż obok, nie odbierają mu uroku.

A o czym pamiętać podczas projektowania go? Na pierwszym miejscu zawsze jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich pomieszczeń i ich funkcji. Wiadomo, że gdy chcemy mieć sferę prywatną, sypialnie i łazienki powinny się znaleźć na tyłach mieszkania.

Z przodu należy zaaranżować pokój dzienny, jadalnię, kuchnię czy też gabinet lub biuro. Poza tym, z salonu można zrobić przejście na przydomowy taras lub balkon albo wyjście do ogrodu. Zawsze da się urządzić coś na poddaszu – pokój dla dziecka, sypialnię, pralnię albo gabinet. Te pokoje idealnie wpasują się w klimat strychu.

Dlaczego poddasze w takim domu to idealne rozwiązanie?

Gdy stwierdzimy, że urządzamy pomieszczenia użytkowe również na strychu, przyda się modne i odpowiednie oświetlenie poddasza. Na pewno powinny znaleźć się tam okna dachowe, które posiadają możliwość uchylenia. Do okien warto dokupić specjalne rolety zewnętrze, gdyż dzięki nim nie będzie trzeba często myć szyb, a w pomieszczeniu nie będzie za gorąco.

Druga sprawa to oświetlenie sztuczne, czyli odpowiednio zamontowane lampy podłogowe, sufitowe, stołowe lub kinkiety. Najlepiej zrobić oświetlenie w formie LED, ponieważ wychodzi nie tylko oszczędnie, ale również stwarza bardzo przytulny klimat w pomieszczeniu.

Profesjonalne i modne projekty parterówek znajdziesz na stronie: projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl. Zainspiruj się i stwórz wymarzony dom w kształcie litery L!

Dom o prostej bryle z garażem czy bez?

Najnowsze trendy architektoniczne ustępują miejsca tradycyjnym projektom domów jednorodzinnych. Wśród aktualnie budujących się mieszkańców województwa wielkopolskiego, ogromną popularnością cieszą się domy parterowe… z garażem. Zapoznaj się z radami związanymi z wyborem domu z wbudowanym garażem.

Projekt domu jednorodzinnego z garażem

Najczęściej wybieranym projektem jest dom jednorodzinny z garażem. Zwarta bryła, oszczędność form i detali to podstawowe cechy, które go definiują. Główną zaletą parterowych domów jest ogromne ułatwienie w projektowaniu i wybudowaniu jako energooszczędne lub pasywne budynki. W końcu im mniejszy budynek , tym mniejsza strata ciepła.

Coraz częściej inwestorzy domów jednorodzinnych zdają sobie sprawę, że inwestycja w dobre materiały i termoizolację zwraca się w trakcie użytkowania. Forma budynku jest podstawowym czynnikiem, który determinuje jego ostateczną cenę. O kosztach budowy przeczytaj więcej: Projekt domu a koszta budowy?

Dom z garażem czy bez?

Dom z wbudowanym garażem to propozycja dla osób, które dysponują niewielką działką. Istotnym plusem jest ominięcie formalności związanych z budową obiektów wolno stojących (wniesienie samodzielnego garażu o powierzchni do 35 m2 wymaga tzw. zgłoszenia).

Warto jednak wziąć pod uwagę, że rozwiązanie to nie jest niestety pozbawione wad. Istotny jest fakt, że garaż musi być odpowiednio oddzielony od domu kotłownią lub innym pomieszczeniem, aby do wnętrza nie przenikały zapachy spalin i olejów. Ponadto musi zostać zaplanowany na wczesnym etapie projektu. Ponadto garaż zlokalizowany w bryle domu może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Włamania do domów najczęściej odbywają się przez garaż, więc inwestycja w antywłamaniowe drzwi jest koniecznością.

Profesjonalny projekt

Wyjątkowo bogatą kolekcję domów parterowych, zarówno wolno stojący jak bliźniaczych, tradycyjnych i nowoczesnych ma pracownia "Domowe Klimaty”.