Zimowe roztopy - jak uniknąć zalania piwnicy?

Zimowe roztopy - jak uniknąć zalania piwnicy?

Wiele polskich domów, znajdujących się zarówno w mieście jak i na wsi, posiada piwnicę. Jest to bardzo użyteczne miejsce, pomagające w przechowywaniu różnych akcesoriów, węgla czy też - niejednokrotnie - służące panom do majsterkowania. Jednak piwnica wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim jest miejscem najbardziej zagrożonym wilgocią i podtopieniami. Co zrobić, aby uniknąć tych przykrych sytuacji?

Budowa nowego domu, a piwnica. O czym warto pamiętać?

Jak wskazują badania, zaprezentowane w artykule "Miasto a wieś różnice, ranking popularności" na stronie sielankowelove.pl, Polacy coraz chętniej wybierają życie na wsi. Budowa domu to jednak wyzwanie, z którym warto najpierw się zapoznać, szczególnie jeśli budynek ma posiadać piwnicę. Jest ona newralgicznym miejscem, które zasługuje sobie na szczególną uwagę.

Odpowiednie zabezpieczenia przed wodą najłatwiej jest wykonać na jak najwcześniejszym etapie, czyli jeszcze podczas budowy domu. Warto o nich pamiętać i uwzględnić jeszcze w pierwotnym kosztorysie, co pozwoli na uniknięcie późniejszych obciążeń - zarówno związanych z ewentualnym wprowadzeniem dodatkowych zmian, jak i kosztami usuwania wilgoci, gdyby już wdarła się do domu.

Pierwszym i najważniejszym działaniem, zabezpieczającym piwnicę przed wodą, jest przygotowanie odpowiedniej hydroizolacji. Wykonuje się ją zazwyczaj z uwzględnieniem takich czynników, jak poziom wód gruntowych oraz ich wahania w ciągu roku. Dzięki temu można najlepiej ocenić, jakiego rodzaju zabezpieczenia będą konieczne, aby ściany piwnicy nie nasiąkały wodą, a pomieszczenie nie było zalewane wiosną. Jak zatem wybrać hydroizolację?

Hydroizolacja w zależności od poziomu wód gruntowych

Hydroizolację piwnicy zazwyczaj wykonuje się za pomocą masy bitumicznej lub papy. W celu dobrania odpowiednich parametrów warto uwzględnić wspomniany poziom wód gruntowych.

Jeśli jest on niski i zazwyczaj nie zmienia się mocno w ciągu roku, wystarczy masa bitumiczna w roli izolacji pionowej oraz papa, jako izolacja pozioma. Oba materiały nakłada się na powierzchnię muru.

W przypadku zmiennego poziomu wód gruntowych, szczególnie niebezpiecznym okresem może być wiosna, kiedy następuje ich gwałtowny poziom ze względu na roztopy. Piwnicę umiejscowioną na takim gruncie zazwyczaj należy zabezpieczyć przynajmniej dwoma warstwami papy i ścianką dociskową, która chroni przed jej osuwaniem. Stanowią one zarówno poziome, jak i pionowe zabezpieczenie.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych hydroizolacja powinna pojawić się jako wanna zewnętrzna. Na tych gruntach lepiej jednak nie decydować się na podpiwniczenie domów.

Pamiętaj o odśnieżaniu!

Nie tylko odpowiednia izolacja wpływa na bezpieczeństwo piwnicy. Również ważne są nasze własne działania, w szczególności regularne odśnieżanie terenu. Usuwanie białego puchu, choć wielu osobom nie wydaje się przyjemnym zadaniem, jest konieczne, aby na wiosnę uniknąć powstawania wilgoci i zapewnia piwnicy, a w konsekwencji powstawania pleśni. Z tego względu zawsze powinieneś pamiętać o odsuwaniu śniegu od ścian, a także o tym, by jego nadmiar nie spoczywał na trawniku. Przyczyni się to także do jego kondycji, o czym możesz przeczytać więcej na stronie happywalls.pl.