Drony i ich zastosowanie w rolnictwie

Drony i ich zastosowanie w rolnictwie

Postęp technologiczny obejmuje coraz większy obszar. Niegdyś dość tradycyjne i mało nowoczesne środowiska dziś zmuszone są do wykorzystywania najnowszych narzędzi i technik elektronicznych. Mimo że rolnictwo od zawsze kojarzyło się z ręcznymi maszynami i dość niewielkim zastosowaniem innowacyjnych metod, obecnie stanowi jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów. W tym artykule omówimy więc jedną z popularniejszych dziś koncepcji, jaką jest wykorzystanie dronów rolniczych. Do czego służą i dlaczego warto je zastosować? Sprawdźmy!

Jak działają drony?

Podstawowa definicja określa drona jako niewielki, bezzałogowy statek powietrzny. Oznacza to, że do sterowania maszyną nie potrzeba załogi, a cały proces odbywa się zdalnie. Manewrować dronem można na dwa sposoby: za pośrednictwem autopilota lub obsługując specjalny kontroler.

Drony coraz częściej wykorzystywane są w różnych dziedzinach, nie tylko specjalistycznych, ale też związanych z codziennym użytkowaniem. Powszechnie znane są nam drony fotograficzne, analizujące sieci energetyczne, sportowe, geodezyjne, transportowe czy służące do zabawy. Jakie jest jednak ich zastosowanie w rolnictwie?

Zastosowanie dronów w rolnictwie

Rolnictwo w ostatnim czasie przechodzi dość dynamiczny rozwój. Ręczne maszyny i techniki zastępowane są w pełni zautomatyzowanymi narzędziami, które w znacznym stopniu usprawniają pracę rolników i pozwalają im uzyskać lepsze efekty. Jednym z takich rozwiązań są właśnie drony. Oto kilka podstawowych sposobów wykorzystania ich w procesie pielęgnacji pól uprawnych:

  • wykonywanie oprysków – wykorzystanie dronów zwalnia z tego obowiązku człowieka, dzięki czemu ryzyko zatrucia ograniczone jest do absolutnego minimum;
  • pielęgnacja upraw – drony gwarantują szybkie wykrycie ewentualnych zagrożeń dla roślin, których szybka likwidacja eliminuje wszelkie negatywne skutki;
  • kontrola żyzności gleby – drony wykorzystujące kamery multispektralne rejestrują pasma światła widzialnego, dzięki czemu możliwe jest dotarcie z nawozem do obszarów, które najbardziej tego potrzebują;
  • szacowanie szkód – drony są w stanie wykryć wszelkie szkody spowodowane działalnością dzikiej zwierzyny czy też kół łowieckich.

Jakie są najlepsze drony dla rolników?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dronów rolniczych, które wyróżniają się odmienną specyfikacją i różnorodnymi funkcjami. Aby znaleźć najlepsze urządzenie, warto dokonać kompleksowego badania branży oraz dokładnie prześledzić wszelkie oferty w sieci. Reklamy Google Ads, fora internetowe czy profile znanych marek w mediach społecznościowych zawierają szereg przydatnych informacji, dzięki którym wybór odpowiedniego drona z pewnością okaże się o wiele łatwiejsze. W razie jakichkolwiek problemów, warto też skonsultować się ze specjalistą w tym temacie.