Jak wybrać odpowiednią działkę i projekt?
Paradoksalnie, inwestorzy budujący drugi dom zwykle wybierają parterowy, o wiele mniejszy i najczęściej niskoenergetyczny. Czy budowa według wytycznych standardu certyfikacji jest problematyczna?
Co kupić pierwsze: działkę czy projekt?
Kolejność zakupu projektu i działki nie ma wpływu na efekt, jeśli budujemy tradycyjnie metodą gospodarczą. Budownictwo niskoenergetyczne rządzi się jednak innymi prawami.
Domy posiadające certyfikaty zaświadczające o niskim zużyciu energii są projektowane i wznoszone w ściśle określony sposób, dlatego też gwarantują o wiele wyższy standard niż tradycyjna zabudowa, mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager MULTICOMFORT Saint-Gobain. Zaczynamy od kupna działki, a następnie przechodzimy do opracowywania projektu, który wykorzysta cały jej potencjał. Mówiąc potencjał, mam na myśli np. takie usytuowanie bryły na działce względem stron świata, aby dom pozyskiwał maksymalne ilości energii z promieni słonecznych w sezonie grzewczym; a w lecie był w naturalny sposób osłonięty od słońca. Reżim technologiczny pozwala uzyskać wysokie parametry bez względu na klimat i lokalizacje - domy z certyfikatem MULTICOMFORT powstają w całej Polsce, ale również na świecie.
Kupno działki
Oczywiście działka nie może być przypadkowa. Dobra lokalizacja ułatwi codzienne funkcjonowanie i zapewni większy komfort, ale także w znaczący sposób pomoże zminimalizować koszty budowy oraz samej eksploatacji. Uzbrojenie działki determinuje rodzaj paliwa stosowanego do ogrzania ciepłej wody użytkowej, zaciszna, oddalona od centrum okolica pozwoli mniejszym nakładem materiałów zapewnić komfort akustyczny i dobrej jakości powietrza. Korzystna ekspozycja na słońce pozwoli zimą w naturalny sposób dogrzać wnętrze, mówi Joanna Peczyńska, ekspert Brawo Domy Pasywne.
Bezpośrednie sąsiedztwo wysokich drzew na działce jest niewskazane - z wyjątkiem gatunków liściastych, które stanowią latem naturalną ochronę przed przegrzewaniem budynku, a zimą nie są dużą barierą dla słońca.
Uniwersalna koncepcja budynku
Specyfika budownictwa pasywnego wyklucza adaptację projektu domu tradycyjnego. Niemniej projekt domu niskoenergetycznego nie zawsze musi być indywidualny, możemy skorzystać z modelu katalogowego.
Gotowa koncepcja budynku może być punktem wyjścia, pod warunkiem, że jest zgodna z zasadami architektury niskoemisyjnej, mówi Łukasz Traczyk, Główny Architekt EcoReadyHouse. Projekt zawsze jest adaptowany do działki posiadanej przez inwestora i przechodzi modyfikacje konieczne do osiągnięcia poziomu zużycia energii wymaganego w standardzie. Z kolei układ pomieszczeń jest zupełnie dowolny. Cechy architektury niskoenergetycznej są uniwersalne: wszystkie domy mają prostą, zwartą bryłę bez podpiwniczenia, jednolitą warstwę ocieplenia, panoramiczne przeszklenia od strony południowej i niewielkie okna od północy.
Budowa certyfikowana
Wbrew pozorom według uniwersalnych zasad można tworzyć różnorodną i ciekawą architekturę.
Pośród domów, które ukończyły certyfikację w programie MULTICOMFORT Saint-Gobain znajdują się domy kilkudziesięciometrowe i kilkusetmetrowe, z dachem płaskim i dwuspadowym, z zielonym tarasem i patio, w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub klasycznym. Rozwiązania niskoenergetyczne ograniczają zużycie energii, ale na pewno nie kreatywność architektów, mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager MULTICOMFORT Saint-Gobain. W przypadku domów niskoenergetycznych etap projektowania kończy się audytem planu i przekazaniem go do realizacji. Budowy zgłaszane w procesach certyfikacyjnych są kontrolowane pod względem zgodności z wymogami standardu, np. poprzez testy szczelności przegród. Na koniec inwestycja otrzymuje certyfikat jakości nadany przez niezależnego audytora.
źródło i zdjęcie: Saint-Gobain