Elektronarzędzia bezszczotkowe - czy warto za nie dopłacić?

Elektronarzędzia bezszczotkowe - czy warto za nie dopłacić?

W nowoczesnych narzędziach akumulatorowych najczęściej montuje się silniki BLDC, czyli bezszczotkowe (Brushless DC Motor). Dlaczego? Ponieważ są cichsze, lżejsze i mają znacznie dłuższą żywotność niż szczotkowe. Kiedy mamy do czynienia z narzędziem, które zasila akumulator, zależy nam na tym, aby cała konstrukcja była lekka i funkcjonalna. Mała i lekka bateria oraz silnik o tych samych właściwościach znacząco ułatwiają posługiwanie się wkrętarką czy szlifierką w trudno dostępnych miejscach. Jakie są pozostałe zalety siników BLDC?

Silnik bezszczotkowy (BLDC) - zasada działania

Silnik szczotkowy prądu stałego, nazywany też silnikiem komutatorowym, ma za zadanie zamianę energii elektrycznej na mechaniczną. Jest to możliwe dzięki wprawieniu w ruch wału napędzanego urządzenia. Komutator obracającego się wirnika przyjmuje ładunek elektryczny od szczotek wykonanych z grafitu, które przewodzą energię elektryczną poprzez bezpośredni kontakt z wirującym elementem. Powstające w wyniku komutacji pole magnetyczne przy użyciu specjalnych magnesów generuje ruch obrotowy.

Silnik bezszczotkowy, jak sama nazwa wskazuje, nie ma w swojej konstrukcji szczotek. Komutator i szczotki zastąpiono cewkami nawiniętymi na nieruchomy rdzeń, tzw. stator (w silniku szczotkowym cewki znajdują się na ruchomym wirniku). To one, kiedy przepływa przez nie prąd, powodują powstawanie pola magnetycznego, generującego rotację wirnika. Najpowszechniejsze są silniki bezszczotkowe, mające trzy uzwojenia, ale na rynku można znaleźć także silniki BLDC wyposażone w zestawy od jednej do nawet ośmiu par biegunów.

Silnik bezszczotkowy
Silnik bezszczotkowy

Silnik szczotkowy a bezszczotkowy

Nie bez powodu silniki bezszczotkowe stosuje się w:

  • nowoczesnych elektronarzędziach akumulatorowych (wkrętarkach, wiertarkach czy szlifierkach kątowych),
  • oprzyrządowaniu komputerowym, które wymaga bezpiecznej, nieprzerwanej pracy przez długi czas,
  • dronach,
  • samochodach elektrycznych oraz hybrydowych,
  • AGD takich jak klimatyzatory czy pralki.

Ich przewagę w stosunku do tradycyjnych silników szczotkowych łatwo sobie wyobrazić przyglądając się poniższej tabeli. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat silników bezszczotkowych w elektronarzędziach? Zajrzyj tutaj.

Elektronarzędzia akumulatorowe bezszczotkowe

Jak wspomniano wyżej, każdy, kto sięga po elektronarzędzia akumulatorowe, chce, aby były one lekkie i funkcjonalne. Lekki akumulator o optymalnej pojemności oraz lekki silnik bezszczotkowy o dużym momencie obrotowym to idealne połączenie w elektronarzędziach. Silnik BLDC jest ponadto dużo wydajniejszy niż tradycyjny i bezawaryjny.

Pracując z użyciem akumulatora, borykamy się często z zasadniczym problemem: krótkim czasem pracy baterii oraz koniecznością jej długiego ładowania. W urządzeniach z silnikiem bezszczotkowym zużycie energii elektrycznej jest niższe nawet o 40%, co automatycznie wydłuża czas pracy akumulatora.

Elektronarzędzia akumulatorowe
Elektronarzędzia akumulatorowe

Warto też wiedzieć, że elektronarzędzia z silnikami bezszczotkowymi nie potrzebują cyrkulacji powietrza. Ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio przez ich obudowę. Narzędzia z silnikami BLDC nie przegrzewają się i mogą pracować przez wiele godzin bez przerwy.

Wiertarko-wkrętarki bezszczotkowe

W nowej serii narzędzi bezszczotkowych RYOBI High Performance Brushless znajdziemy akumulatorową wiertarko-wkrętarkę z silnikiem według opatentowanej konstrukcji, wykorzystującą silniejsze magnesy i gwarantującą szybsze obroty przy momencie obrotowym do 95 Nm. Dwubiegowa przekładnia i 24 ustawienia momentu obrotowego do pracy z dużymi obciążeniami umożliwiają użytkownikowi dostosowanie mocy i obrotów do materiału i zadania.

Szeroka gama wiertarko-wkrętarek bezszczotkowych stworzona została z myślą o pracy w drewnie, metalu i wszelkich innych materiałach oraz o idealnym wkręcaniu wkrętów równo z powierzchnią. Urządzenia są lekkie, mają większą moc, cechuje je dłuższy czas pracy i dłuższa żywotność niż w przypadku standardowych wiertarko-wkrętarek z silnikami szczotkowymi. Dzięki temu każde narzędzie jest bardziej wszechstronne w wielu różnych zastosowaniach.

Wiertarko-wkrętarka bezszczotkowa RYOBI
Wiertarko-wkrętarka bezszczotkowa RYOBI

Szlifierki kątowe bezszczotkowe

Szlifierki kątowe z silnikami BLDC to idealne narzędzia do wielu prac związanych z cięciem i szlifowaniem drewna, metalu, cegieł, płytek oraz betonu. Elektroniczna technologia przeciwodrzutowa (Anti-Kickback) wyłącza narzędzie w przypadku zablokowania się tarczy, zapewniając użytkownikowi najwyższy standard bezpieczeństwa. Inteligentna elektronika steruje pracą silnika, zapewniając maksymalny czas pracy, a beznarzędziowe mocowanie osłony tarczy i nakrętki eliminuje konieczność szukania odpowiedniego narzędzia do wymiany tarczy tnącej lub szlifierskiej.

Szlifierka kątowa z silnikiem BLDCSzlifierka kątowa z silnikiem BLDC

Zastosowanie zaawansowanej technologii bezszczotkowej oznacza wyeliminowanie tarcia silnika, a dzięki temu większą moc, dłuższy czas pracy i dłuższą żywotność wszystkich elektronarzędzi akumulatorowych.

Silniki bezszczotkowe doskonale sprawdzają się w elektronarzędziach akumulatorowych, wydłużając czas pracy baterii oraz czyniąc i tak już maksymalnie wygodne narzędzia jeszcze bardziej funkcjonalnymi i ergonomicznymi.

Poznaj całą gamę elektronarzędzi i narzędzi akumulatorowych z silnikami bezszczotkowymi od RYOBI.