Budujesz dom energooszczędny - "Otwórz się na pozytywną energię"
Blisko 40 proc. energii w Polsce zużywane jest w domach, głównie do ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody. W naszym kraju większość energii pozyskuje się w wyniku spalania węgla kamiennego i brunatnego, co powoduje znaczną emisję CO2 i innych szkodliwych substancji. To dlatego oszczędzanie energii cieplnej i efektywność energetyczna budynków są tak ważne dla ochrony klimatu. Celem kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" jest uświadomienie Polakom, że tworzenie budynków w zgodzie ze środowiskiem jest możliwe, opłacalne i zapewnia komfort mieszkańcom.
Założenia kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" są spójne z najnowszym porozumieniem dotyczącym zmian w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Mają one przyspieszyć proces ograniczenia zużycia energii przez budynki zarówno nowe, jak i już istniejące, przy jednoczesnym zapewnieniu Europejczykom komfortu i niskich kosztów ich użytkowania. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Dyrektywie EPBD, już od 2020 roku budynki mają charakteryzować się zużyciem energii zbliżonym do zera. Zapotrzebowanie na energię choćby częściowo powinno być zaspokajane ze źródeł odnawialnych.
Każdy, kto buduje dom może zaoszczędzić wiele energii i pieniędzy już na etapie projektu planując zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Dom pełen pozytywnej energii, to dom w którym światło dzienne i dobra wentylacja zapewniają mieszkańcom komfort, a do jego ogrzania wykorzystywana jest energia słońca, mówi dr Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
VELUX podaje, iż aby zbudować komfortowy dom energooszczędny pełen pozytywnej energii wystarczy wykonać zaledwie pięć kroków: po pierwsze zadbać o właściwe rozmieszczenie okien względem strony świata. Po drugie sprawić, że dom będzie pełen światła wszędzie tam gdzie to tylko możliwe - wystarczy dobrać odpowiednią ilość okien, a tam gdzie nie można ich zastosować sięgnąć po inne alternatywne sposoby naturalnego doświetlenia. Po trzecie maksymalne spożytkować energię słoneczną dzięki zastosowaniu produktów wykorzystujących baterie solarne. Po czwarte zminimalizować straty ciepła dbając o właściwą izolację. Po piąte wybrać odpowiednie akcesoria i systemy inteligentnej obsługi, gwarantujące maksymalny komfort użytkowania wnętrza.
W ramach kampanii organizatorzy zapowiadają publikację materiałów edukacyjnych na temat zrównoważonego budownictwa, prezentację doświadczeń europejskich w obszarze zrównoważonego budownictwa na stronie internetowej kampanii, spotkania edukacyjne z architektami i dekarzami. Celem programu jest propagowanie energooszczędnych rozwiązań, jakie można zastosować na poddaszu. Rodziny budujące domy, będą mogły otrzymać opinie i sugestie architekta dotyczące przesłanego projektu. VELUX przekaże 200 tysięcy złotych na dofinansowanie wybranych zgłoszeń.
Szczegóły na temat kampanii na stronie www.velux.pl/pozytywnaenergia.
źródło: www.egospodarka.pl
zdjęcie: www.velux.pl